35 tys. pielgrzymów polskich na audiencjach

35 tys. pielgrzymów polskich na audiencjach
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / psd

W kończącym się roku w papieskich audiencjach wzięło udział ponad 35 tys. pielgrzymów polskich - poinformował KAI ks. Piotr Studnicki. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski otacza on opieką pielgrzymów polskich przybywających do Wiecznego Miasta. Należy dodać, że jak poinformowała 18 grudnia Prefektura Domu Papieskiego w audiencjach papieża Franciszka wzięło udział półtora miliona wiernych.

Tradycyjnie najwięcej Polaków przybywa w maju (1 maja było ich 6,5 tys.), wrześniu i październiku. Należy dodać, że tradycyjnie Polacy przybywają licznie do Wiecznego Miasta w okresie wakacji letnich. Jednak w tym roku w lipcu i sierpniu nie było audiencji ogólnych. Wierni mogli się spotkać z Ojcem Świętym jedynie na niedzielnej modlitwie "Anioł Pański".

Mieszczące się przy kościele polskim św. Stanisława Biskupa i Męczennika Biuro Informacji dla Pielgrzymów Polskich (via delle Botteghe Oscure, 15 00186 Roma, tel./fax: 0039 0697746340 kom. 0039 38079675 59 e-mail: pielgrzym-roma@libero.it) pośredniczy także w rezerwacji dla grup polskich Mszy św. w bazylice watykańskiej. W minionych roku umożliwiło to ponad 70 grupom (w sumie ok 3,3 tys. wiernych) udział w Mszy św. sprawowanej w tej bazylice (większość tych liturgii sprawowano przy grobie bł. Jana Pawła II). W audiencjach ogólnych uczestniczyło w sumie 20 par nowożeńców z Polski.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, bardzo znacznie zwiększyła się liczba wszystkich uczestników audiencji środowych, jednakże bez wyraźnego wzrostu uczestnictwa ze strony polskich pielgrzymów. W związku z tym procentowy udział Polaków w tegorocznych audiencjach środowych bardzo się obniżył (spadł mniej więcej do ok. 2,5%). Z kolei liczbowy udział Polaków w audiencjach utrzymuje się od kilku lat na tym samym poziomie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

35 tys. pielgrzymów polskich na audiencjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.