5 wypowiedzi, którymi papież poruszył świat

5 wypowiedzi, którymi papież poruszył świat
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: America Magazine Wyatt Massey

Franciszek nie odpoczywa w samolotach. Zamiast poświęcać czas na oglądanie filmów, przegryzanie orzeszków ziemnych lub drzemkę, papież skupia się na "tworzeniu" nagłówków medialnych 10 tysięcy metrów nad ziemią.

Gdy papież wsiada do samolotu, reporterzy są w stanie najwyższej gotowości. Franciszek słynie z tego, że w bezpośrednim kontakcie udziela szczerych odpowiedzi, które bardzo rzadko są nudne.

DEON.PL POLECA
Oto niektóre z najbardziej pamiętnych momentów papieża Franciszka w samolocie:

5. Uchodźcy lecą do Rzymu

DEON.PL POLECA

Franciszek został poruszony przez Ducha Świętego, aby zabrać ze sobą 12 syryjskich uchodźców. Było tow kwietniu 2016 roku. W tej grupie znajdowała się szóstka dzieci, wszyscy wyznawali islam.

Papież był wówczas w drodze do domu, wracał ze spotkania z liderami Kościoła Prawosławnego w Grecji. Wydarzenie miało miejsce po tym, gdy umowa między UE a Turcją zmuszała imigrantów nielegalnie przekraczających granicę, by powrócili do Turcji.

W czasie lotu Franciszek pokazywał dziennikarzom zdjęcia narysowane przez dzieci w obozach dla uchodźców. "To, co zobaczyliśmy dzisiaj w tym obozie dla uchodźców sprawia, że chce się płakać" - mówił papież.

4. "Nie jest w porządku, by identyfikować islam z przemocą"

- To niesprawiedliwość społeczna i bałwochwalstwo są przyczyną terroryzmu, nie islam - mówił papież w czasie pielgrzymki do Polski w 2016 roku. Tak Franciszek odpowiedział na pytanie o morderstwo 85-letniego francuskiego kapłana, dokonane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w północnej Francji. - Wszystkie religie mają swoje grupy fundamentalistyczne - mówił ojciec święty.

- Nie lubię mówić o przemocy islamskiej, ponieważ każdego dnia, gdy patrzę na gazety, widzę przemoc tutaj, we Włoszech. Kogoś, kto zabił swoją dziewczynę lub swoją teściową. Ci ludzie to ochrzczeni katolicy - tłumaczył Franciszek.

3. Kapłaństwo kobiet - mało prawdopodobne

W listopadzie 2016 roku, Franciszek powiedział mediom, że zakaz wyświęcania kobiet pozostanie w Kościele Katolickim nienaruszony. Wcześniej papież wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie możliwości wyświęcania kobiet na diakonisy.

Jego komentarz zakończył spekulacje, że diakonat kobiet może doprowadzić do wprowadzenia kapłaństwa kobiet.

2. "Mosty, a nie mury"

"Osoba, która myśli tylko o budowie murów, gdziekolwiek by one nie były, a nie o budowaniu mostów, nie jest chrześcijaninem. To nie jest w Ewangelia" - mówił Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, w lutym 2016 roku, po podróży do Meksyku.

Papież odpowiadał na pytanie dotyczące planów kandydującego (wówczas) na prezydenta USA Donalda J. Trumpa na deportację 11 milionów nielegalnych imigrantów i zbudowaniu muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

1. "Kim jestem, aby sądzić?"

Cztery miesiące po rozpoczęciu pontyfikatu, w czasie lotu do Rzymu, papież Franciszek wypowiedział legendarne słowa. Odpowiadał na pytanie/ W odpowiedzi na pytanie: czy w Watykanie istniało "lobby gejowskie".

- Nie spotkałem jeszcze nikogo w Watykanie, kto miałby w dowodzie wpisaną rubrykę "gej" - odpowiedział papież - Jeśli ktoś jest gejem, a gorliwie poszukuje Boga, to kim jestem, by go osądzać?

Słowa Papieża były powszechnie uznane za poważną zmianę w sposobie mówienia katolickiej hierarchii na temat gejów i lesbijek wyznających katolicyzm.

5 wypowiedzi, którymi papież poruszył świat - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 wypowiedzi, którymi papież poruszył świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.