"Akty wandalizmu nie wpłyną na pielgrzymkę"

"Akty wandalizmu nie wpłyną na pielgrzymkę"
(fot. EPA/Jim Hollander)
KAI / drr

Wzrost aktów wandalizmu wobec obiektów chrześcijańskich w Izraelu nie ma żadnego wpływu na zbliżającą się pielgrzymkę Franciszka - uważa ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej.

- Chodzi o czyny niektórych ekstremistów, które nie są reprezentatywne dla stanowiska izraelskiego rządu i większości społeczeństwa - powiedział Zion Evrony w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica".

Dyplomata przypomniał, że przywódcy polityczni i religijni potępili incydenty. Zapewnił, że siły bezpieczeństwa podjęły wszelkie środki, aby ująć sprawców.

Patriarcha łaciński Jerozolimy abp Fouad Twal powiedział w niedzielę, że ostatnie akty wandalizmu wobec chrześcijańskich obiektów "zatruwają klimat" wokół papieskiej wizyty. Wysnuł też podejrzenia, że izraelskie władze nie przedsięwzięły wystarczających działań aby uchwycić sprawców.

Ambasador Izraela podkreślił, że chrześcijanie cieszą się w Izraelu pełną wolnością religijną i równymi prawami. - Izrael jest jedynym państwem na Bliski Wschodzie, w którym liczba chrześcijan wzrasta - powiedział Zion Evrony.

Ilość ataków dokonywanych na miejsca chrześcijańskie i arabskie znacznie wzrosła w ostatnim okresie. Dokonują ich żydowscy osadnicy i nacjonaliści w ramach kampanii "Price Tag" (Etykietka) skierowanej głównie w Palestyńczyków i członków izraelskich organizacji promujących dialog i pokój. W ubiegłym tygodniu bluźniercze napisy pojawiły się przy wejściu do biura Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej w Jerozolimie.

Nieznani sprawcy umieścili też bluźniercze napisy na kościele rumuńsko-prawosławnym nieopodal ortodoksyjnej dzielnicy Mea Schearim, poinformowała 9 maja prasa izraelska przytaczając jeden z napisów: "Król Dawid jest dla Żydów, a Jezus to śmieć". Ponadto pomalowano no sprayem drzwi jednego z domów na jerozolimskim Starym Mieście, na innym namalowano swastykę.

Biskupi wyrazili zaniepokojenie z powodu powtarzających się aktów wandalizmu graficiarzy i zaapelowali do władz Izraela o zdecydowane działania, zwłaszcza że już wkrótce, bo 25 i 26 maja - w Jerozolimie będzie przebywał z wizytą papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Akty wandalizmu nie wpłyną na pielgrzymkę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.