"Bądźmy żywymi kamieniami Jego Kościoła"

Zobacz galerię
"Bądźmy żywymi kamieniami Jego Kościoła"
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / PAP / psd / slo

Na konieczność żywego zaangażowania w życie wspólnoty chrześcijańskiej wskazał dziś Ojciec Święty w swej katechezie podczas audiencji ogólnej. Jej tematem był ukazany przez Sobór Watykański II obraz Kościoła jako świątyni. Na placu św. Piotra zgromadziło się dziś według danych Prefektury Domu Papieskiego dziś ponad 50 tys. wiernych.

Papież Franciszek zauważył, że obraz Kościoła jako świątyni przypomina wiernym o znaczeniu jakie w życiu Izraela odgrywała świątynia jerozolimska, będąca miejscem spotkania z Bogiem w modlitwie, znakiem Jego obecności pośród swego ludu. Podkreślił, że to, co było zapowiedziane w starożytnej świątyni, jest wypełnione mocą Ducha Świętego w Kościele. W nim możemy spotkać Boga, możemy wejść z Nim w komunię przez Chrystusa, możemy znaleźć światło Ducha Świętego oświecające życie człowieka.

Tekst papieskiej katechezy - zobacz

Choć starożytna świątynia była zbudowana rękoma ludzi, to jednak w istocie sam Bóg "buduje swój dom", aby zamieszkać między ludźmi. "Chrystus jest żywą świątynią Ojca i to sam Chrystus buduje swój «duchowy dom» - Kościół, uczyniony nie z kamieni materialnych, ale z «żywych kamieni», którymi my jesteśmy" - zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że tym, który zamierzył różnorodność, bogactwo Kościoła i jednoczy wszystko i wszystkich jest Duch Święty. "Kościół nie jest splotem rzeczy i interesów, ale jest świątynią Ducha Świętego, świątynią w której działa Bóg, świątynią, w której każdy z nas wraz z darem chrztu jest żywym kamieniem. Mówi to nam, że nikt nie jest w Kościele bezużyteczny, nikt nie jest drugorzędny, nikt nie jest anonimowy: wszyscy tworzymy i budujemy Kościół. Zachęca to też nas jednak do refleksji nad tym, że jeśli brakuje cegły naszego życia chrześcijańskiego, to pięknu Kościoła czegoś brakuje" - stwierdził papież Franciszek.

DEON.PL POLECA

 

Więcej »

Ojciec Święty zachęcił wiernych, by zastanowili się nad tym, jak przeżywają swe bycie Kościołem, czy są jego żywymi kamieniami, czy otwierają się na działanie Ducha Świętego, aby być aktywną częścią we wspólnotach chrześcijańskich.

"Niech Pan udzieli nam swojej łaski, swojej mocy, abyśmy mogli być głęboko zjednoczeni z Chrystusem, kamieniem węgielnym, kamieniem na którym wspiera się nasze życie i całe życie Kościoła. Módlmy się, abyśmy ożywiani Jego Duchem, zawsze byli żywymi kamieniami Jego Kościoła" - zakończył swoją katechezę papież Franciszek.

Papież pozdrowił pielgrzymów przybyłych na audiencję z całego świata. Zwracając się do Polaków powiedział: "Witam serdecznie przybyłych na audiencję Polaków. Szczególnie pozdrawiam pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej z jej arcybiskupem metropolitą jak również dzieci z Domu Pomocy Społecznej ze Starej Wsi. Życzę wszystkim byście byli głęboko zjednoczeni z Chrystusem, na którym wspiera się nasze życie i całe życie Kościoła. Niech On zawsze będzie dla was źródłem mocy i radości. Z serca wam błogosławię".

Tekst papieskiej katechezy - zobacz

W gronie pielgrzymów z Polski byli: pielgrzymka archidiecezji łódzkiej z okazji Roku Wiary z abp Markiem Jędraszewskim, arcybiskupem-seniorem, Władysławem Ziółkiem i biskupami pomocniczymi Adamem Lepą i Ireneuszem Pękalskim.

Ponadto w audiencji wzięli udział: uczestnicy misji medyczno-duszpasterskiej do Paragwaju, zorganizowanej przez Duszpasterstwo Szpitala nr 2 z Jastrzębia Zdroju, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Gogolina, (diecezja opolska); Dom Pomocy Społecznej Sióstr Służebniczek ze Starej Wsi, Dzieci z Domu Dziecka w Sieborowicach (koło Krakowa), pracownicy Elektrowni Kozienice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bądźmy żywymi kamieniami Jego Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.