Bangkok: papież spotkał się z przedstawicielami religii i świata akademickiego Tajlandii

Bangkok: papież spotkał się z przedstawicielami religii i świata akademickiego Tajlandii
(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
KAI / ml

O budowanie dialogu społecznego i międzyreligijnego , a także wnoszenie wkładu w obronę godności człowieka zaapelował Franciszek spotykając się przedstawicielami różnych religii oraz świata akademickiego Tajlandii.

O godz. 15.27 czasu lokalnego (gdy w Polsce była godz. 9.27) Ojciec Święty przybył na teren Uniwersytetu Chulalongkorn. Przy wejściu do audytorium powitali go kardynał arcybiskup Bangkoku, Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, rektor uczelni profesor Bundit Eur-arporn, przewodniczącego rady uniwersyteckiej i dwoje studentów, którzy ofiarowali mu kwiaty.

DEON.PL POLECA
Papież przywitał się z każdym z 18 przywódców religijnych.

Następnie słowa powitania wygłosił rektor uczelni, profesor Bundit Eur-arporn. Podkreślił, że wizyta Ojca Świętego jest wielkim zaszczytem dla tego najstarszego uniwersytetu w Tajlandii. Profesor Bundit Eur-arporn przypomniał, że król Chulalongkorn tworząc uniwersytet chciał zapewnić wyższe wykształcenie studentom z różnych środowisk, niezależnie od ich płci, statusu społecznego, pochodzenia etnicznego lub ekonomicznego czy też wyznania religijnego. Podkreślił zaszczyt jakim dla tej uczelni jest wizyta Ojca Świętego, „niemal czterdzieści lat po wizycie Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II w 1984 r.”. „Zgromadziliśmy się tutaj, aby uczyć się i skorzystać z mądrości Waszej Świątobliwości, współczucia dla ubogich i osób znajdujących się w gorszej sytuacji na całym świecie, Twojej głębokiej troski o strzeżenie i ochronę naszego środowiska naturalnego oraz uporczywą pracę na rzecz znaczącego dialogu międzyreligijnego i budowania pokoju między religiami, krajami i kulturami” – powiedział witając papieża rektor pierwszego uniwersytetu Tajlandii.

DEON.PL POLECA

Władze uniwersytetu złożyły Ojcu Świętemu w darze kolekcję książek poświęconych relacjom Tajlandii ze Stolicą Apostolską.

Z kolei słowa powitania wygłosił także przewodniczący ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenizmu episkopatu Tajlandii, biskup Chusak Sirisut. Ordynariusz diecezji Nakhonratchasima oznajmił, że wśród zgromadzonych są zwierzchnicy i wysokiej rangi przedstawiciele tradycyjnych religii wyznawanych w Tajlandii: buddyzmu, islamu, braminizmu-hinduizmu i sikhizmu, jak również różnych wyznań protestanckich i prawosławia.

Nawiązując do miejsca spotkania – Uniwersytetu Chulalongkorn mówca wspomniał ponadto, że w uczestniczą w tym wydarzeniu również czołowi naukowcy i badacze z tej uczelni oraz profesorowie i studenci zaproszeni z całego kraju. "Zgromadziliśmy się tutaj w liczbie ponad półtora tysiąca osób" – powiedział biskup.

Na zakończenie swego krótkiego powitania poprosił Ojca Świętego, aby zechciał się podzielić "swoją mądrością i dobrymi radami nie tylko z katolikami, ale także z cała ludzkością".

Chór młodzieżowy, złożony z przedstawicieli różnych religii, wykonał pieśń wyrażającą modlitwę w intencji pokoju.

Zwracając się do zgromadzonych papież przypomniał na wstępie, że Uniwersytecie Chulalongkorn powstał 122 lata temu, a król, którego imię nosi, był pierwszą głową państwa niechrześcijańskiego przyjętą na audiencji w Watykanie przez Następcę św. Piotra - papieża Leona XIII. Podkreślił zasługi tego monarchy dla zniesienia niewolnictwa i w tym kontekście zaapelował o walkę z procederem handlu ludźmi.

Franciszek nawiązał do obecnej sytuacji w świecie, gdzie szybkie postępy współistnieją z konfliktami i degradacją środowiska naturalnego człowieka. Wskazał na konieczność wiązania ze sobą poszczególnych niepokojących zjawisk. Następnie stwierdził: „Dziś naszedł czas, aby odważnie wyobrazić sobie logikę spotkania i wzajemnego dialogu jako drogę, wzajemną współpracę jako sposób zachowania oraz wzajemne poznanie jako metodę i kryterium, aby w ten sposób zaoferować nowy paradygmat rozwiązywania konfliktów, przyczynić się do porozumienia między osobami i do ochrony stworzenia”.

Ojciec Święty wskazał na znacznie wkładu, jaki w to dzieło mogą wnieść religie i uniwersytety. Chodzi o budowanie na poszanowaniu i uznaniu godności osób, na promowaniu integralnego humanizmu zdolnego do uznania i obrony naszego wspólnego domu; na odpowiedzialnym zarządzaniu, które chroniłoby piękno i obfitość przyrody. Dlatego papież zaapelował o tworzenie instancji, w których możliwe było by spotkanie i współpraca. Podkreślił też konieczność poszanowania praw sumienia i wolności religijnej.

Franciszek zachęcił ponadto do pomagania młodzieży w odkrywaniu bogactwa kulturowego swej ojczyzny. Wskazał na szczególną rolę w tej dziedzinie instytucji edukacyjnych. „Badania, wiedza, pomagają otwierać nowe drogi, aby zmniejszyć nierówności między osobami, umocnić sprawiedliwość społeczną, bronić ludzkiej godności, poszukiwać sposobów pokojowego rozwiązywania konfliktów i zachować zasoby, które dają życie naszej ziemi” – stwierdził Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zachęcił zgromadzonych do budowania kultury opartej na wspólnych wartościach, które prowadzą do jedności, wzajemnego szacunku i zgodnego współistnienia.

Przed opuszczeniem audytorium Franciszek wsłuchał pieśni o wolności wykonanej przez chór młodzieżowy i pozował do grupowego zdjęcia z przywódcami religijnymi Tajlandii. Pożegnał się z każdym z nich i udał się do katedry Wniebowzięcia NMP w Bangkoku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bangkok: papież spotkał się z przedstawicielami religii i świata akademickiego Tajlandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.