Biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku!

Biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku!
(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie CTV / kn / slo

"Punktem wyjścia w realizowaniu projektów wolontariatu jest wasza chrześcijańska tożsamość. Nie tylko wspierajcie biednych, ale również wykorzeniajcie przyczyny ubóstwa, a w krajach, gdzie toczą się wojny, przerzucajcie mosty między różnymi kulturami i religiami".

W przededniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Papież Franciszek mówił o tym do członków federacji chrześcijańskiego wolontariatu FOCSIV. Podziękował im, że w czasie ponad 40-letniej działalności zrealizowali na świecie wiele projektów rozwoju i w różnych miejscach konkretnie przeciwstawiali się skandalowi głodu i kolejnych wojen. Specjalna audiencja odbyła się w Auli Pawła VI.

- Wasza praca na rzecz ludzi w trudnościach jest żywym świadectwem czułości Chrystusa, który kroczy z ludzkością w każdym czasie. Postępujcie tą drogą zaangażowania i bezinteresowności. Istnieje wielka potrzeba świadectwa bezinteresowności. Biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku! Ubóstwo zmienia dzisiaj swe oblicze i także wśród ludzi biednych dojrzewają różne pragnienia: chcą przejąć inicjatywę, organizują się, a przede wszystkim praktykują solidarność, która istnieje między cierpiącymi, między ostatnimi. Jesteście wezwani do odczytywania tych znaków czasu i stawania się narzędziem w służbie inicjatywy ubogich. Solidarność z potrzebującymi to myślenie i działanie w kategoriach wspólnoty, priorytetu życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niektórych. To także walka ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa: nierównością, brakiem pracy i mieszkania, negowaniem praw społecznych i pracowniczych. Solidarność jest sposobem budowania historii razem z biednymi, uciekając od dzieł rzekomo altruistycznych, które czynią innych pasywnymi.

Franciszek podkreślił, że pracując w krajach, gdzie toczą się wojny, wolontariusze przyczyniają się do budowania pokoju i zbliżenia ludzi różnych religii i kultur. Zaznaczył, że wiara dodaje wolontariuszom sił w trudnych sytuacjach, szczególnie tam, gdzie przemoc wydaje się brać górę.

- Znakiem pokoju i nadziei jest wasza działalność w obozach dla uchodźców, gdzie spotykacie ludzi zdesperowanych, twarze naznaczone uciskiem, głodne dzieci, spragnione wolności i przyszłości. Iluż ludzi na świecie ucieka przed potwornościami wojny! Iluż ludzi jest prześladowanych z powodu swej wiary, zmuszonych do porzucenia domów, miejsc kultu, ziemi i tego, co kochają! Iluż ludziom złamano życie! Ileż cierpienia i zniszczeń! W obliczu tego wszystkiego uczeń Chrystusa nie ucieka, nie odwraca oczu, ale próbuje zająć się tą cierpiącą ludzkością, z bliskością i ewangeliczną gościnnością.

Papież uwrażliwił też członków federacji chrześcijańskiego wolontariatu FOCSIV na znaczenie współpracy z innymi organizacjami i instytucjami w celu budowania harmonijnego współistnienia między ludźmi i odmiennymi kulturami.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biedni nie mogą stawać się okazją do zarobku!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.