Bliski współpracownik Franciszka ujawnił, co papież myśli o gejach i pedofilii w Kościele

Bliski współpracownik Franciszka ujawnił, co papież myśli o gejach i pedofilii w Kościele
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
The Tablet / kw

"Papież Franciszek jest otwarty na dyskusję na temat katolickiej moralności seksualnej" - powiedział podczas konferencji prasowej 20 grudnia kardynał Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu i członek papieskiej rady kardynałów.

Jak donosi portal the Tablet, kard. Marx wspomniał o kilku rozmowach z papieżem Franciszkiem, w których, jak przyznał hierarcha, papież "nie jest związany żadnymi twardymi i szybkimi zasadami".

Kardynał wyraził również zmartwienie, że w Kościele istnieją grupy, które są zdania, że "gdybyśmy nie mieli homoseksualnych kapłanów, to rozwiązany zostałby problem nadużyć seksualnych". "Taki argument muszę odrzucić" - podkreślił kard. Marx, który uważa, że orientacja seksualna nie ma wpływu na zagrożenie dopuszczenia się nadużyć seksualnych wobec małoletnich (pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.).

Papież: chrześcijanie powinni przepraszać nie tylko za stosunek do gejów >>

Według kard. Marxa papież Franciszek również nie rozróżnia w tej kwestii, jak również w kwestii celibatu, księży homo- i heteroseksualnych.

DEON.PL POLECA

Hierarcha ostrzegł, że podobnie szybkim i nieefektywnym rozwiązaniem nadużyć seksualnych wśród katolickiego kleru byłoby zniesienie celibatu. Należy raczej, zdaniem kard. Marxa, zająć się stylem życia kapłanów oraz ich formacją seminaryjną, która może prowadzić, zdaniem papieskiego doradcy, do "ekscentryczności".

Papież Franciszek niedawno wywołał zainteresowanie mediów swoją wypowiedzią na temat homoseksualnych zakonnic, kleryków i prezbiterów, którzy w różny sposób "wyrażają afekty".

"To poważna sprawa" - przyznał Franciszek - "Kościół zaleca, by osób o zakorzenionej tendencji homoseksualnej nie przyjmować do posługi kapłańskiej".

Podkreślił również, jak istotne jest, by również te osoby "zdecydowanie nakłaniać do pełnego przeżywania celibatu".

Zacznijmy chronić dzieci. Wołanie o głos rozsądku >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Bliski współpracownik Franciszka ujawnił, co papież myśli o gejach i pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.