Watykan planuje mobilne zespoły ekspertów w walce z nadużyciami seksualnymi

Watykan planuje mobilne zespoły ekspertów w walce z nadużyciami seksualnymi
(fot. simone savoldi / unsplash)
KAI / jp

W walce z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich Watykan zamierza powołać mobilny zespół ekspertów.

Taki "Task Force" zapowiedział niemiecki jezuita i psycholog ks. Hans Zollner. W rozmowie z watykańskim portalem Vatican News powiedział, że takie zespoły będą najprawdopodobniej zorganizowane na wszystkich kontynentach, na których jest obecny Kościół katolicki.

DEON.PL POLECAProjekt organizacji tych zespołów może zostać wypracowany na najbliższym spotkaniu biskupów świata w sprawie ochrony nieletnich. Ks. Zollner, kierownik Centrum Ochrony Małoletnich przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, jest koordynatorem komitetu organizacyjnego spotkania z udziałem i pod przewodnictwem papieża, które odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego.

Spodziewany jest udział ponad 120 przewodniczących krajowych konferencji biskupich z całego świata.

- Do wszystkich uczestników konferencji zostały rozesłane ankiety, w których mogą się podzielić doświadczeniami, trudnościami, a także możliwymi rozwiązaniami tego strasznego skandalu, stwierdził niemiecki jezuita. Jego zdaniem planowane mobilne zespoły miałyby za zadanie zbierać informację na temat zasad postępowania w przypadkach nadużyć w Kościołach lokalnych oraz programów prewencji. Chodzi o to, aby wyjaśnić, w jakim punkcie znajduje się cały proces i co jeszcze należałoby zrobić, a ponadto te zespoły mogłyby przekazywać dobre przykłady i doświadczenia innym episkopatom.

Niemiecki jezuita tłumaczył, że "Task Force miałby także w przyszłości kontrolować, na ile skuteczne są podejmowane środki oraz pogłębiać świadomość własnej odpowiedzialności wobec społecznych oczekiwań, także na płaszczyźnie międzynarodowej".

Walka z pedofilią jest stałym procesem, wymagającym ciągłego sprawdzania, poprawiania i pogłębiania. Ks. Zollner powiedział też, że każdy dzień trzydniowej konferencji będzie mieć określony temat przewodni. Będą to: odpowiedzialność, obowiązek wyjaśniania i informowania oraz transparentność.

Każdego dnia zostaną wygłoszone trzy referaty odnoszące się do tematu przewodniego: z punktu widzenia biskupa, jego zadań i osobistej postawy, z punktu widzenia wspólnoty biskupów oraz całej wspólnoty Kościoła jako Ludu Bożego.

"Przy wyborze kręgu słuchaczy każdego z referentów staraliśmy się o różnorodność, aby byli tam mężczyźni, kobiety, księża, świeccy, przedstawiciele różnych kontynentów, a także zawodów", podkreślił koordynator spotkania. Wszystkie grupy przedstawią na zakończenie wnioski z prac i dyskusji.

W obradach będzie uczestniczył papież Franciszek, który dokona ich podsumowania. Ks. Zollner uważa, że także w przyszłości, “mimo wszelkich starań nie będzie można w stu procentach zapobiec" pedofilii, gdyż Kościół "nie może w pełni kierować zachowaniami i postępowaniem ludzi".

Wyraził jednocześnie nadzieję, że po lutowym spotkaniu biskupów w Watykanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele, nastąpią kolejne, bowiem konieczna jest wiedza o tym, jakie będą postępy w ochronie małoletnich i jakie trudności w realizowaniu postanowień.

"Po tym spotkaniu nikt nie oczekuje ostatecznych rozwiązań wszystkich problemów. Jednak z całą pewnością będzie ono ważnym kamieniem milowym w opracowaniu problemu pedofilii w Kościele" - jest przekonany niemiecki jezuita.

W skład zespołu przygotowującego spotkanie biskupów wchodzą: kard. Blase J. Cupich, arcybiskup Chicago (USA); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie) i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii; abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty i zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary; oraz ks. Hans Zollner, SJ, kierownik Centrum Ochrony Małoletnich przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, którego papież mianował osobą kontaktową komitetu.

W lutowym spotkaniu w Watykanie wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatów; zwierzchnicy Katolickich Kościołów Wschodnich; Przełożeni Sekretariatu Stanu; prefekci kongregacji: Nauki Wiary, dla Kościołów Wschodnich, ds. Biskupów, ds. Ewangelizacji Narodów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz przedstawiciele Unii Przełożonych Generalnych (zakony męskie) i Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (zakony żeńskie).

W prace przygotowawcze do tego spotkania zaangażowane będą między innymi dr Gabriella Gambino, podsekretarz sekcji ds. życia i dr Linda Ghisoni, podsekretarz sekcji ds. wiernych świeckich, w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i pewne ofiary nadużyć, jakich dopuścili się niektórzy duchowni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan planuje mobilne zespoły ekspertów w walce z nadużyciami seksualnymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.