Bunt w Watykanie? "Franciszek zrzucił maskę"

Bunt w Watykanie? "Franciszek zrzucił maskę"
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
"Die Zeit" / "Washington Post" / kw

Po kuriach watykańskich krąży pismo punktujące "wszystkie grzechy Franciszka". Wysocy rangą duchowni mają dość papieża - donosi niemiecki dziennik "Die Zeit". Co zarzucają papieżowi i jakie mogą być konsekwencje ich działania?

Po decyzjach papieża związanych z procesem stwierdzania nieważności małżeństwa wielu hierarchów ma oskarżyć Franciszka o porzucenie ważnego dogmatu - podają zachodnie media.

Julius Müller-Meiningen, niemiecki watykanista, na łamach "Die Zeit" poinformował o rozprowadzeniu 7-stronicowej broszury wymieniającej systematycznie błędy i grzechy papieża. "Franciszek zrzucił swoją maskę" - miał stwierdzić jeden z wysokich hierarchów w Watykanie.

Dokument, którego niemiecką kopię ma posiadać watykanista "Die Zeit", odwołuje się przede wszystkim do decyzji papieża, by uprościć i przyspieszyć proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Tekst krytykuje Franciszka za to, że dopuszcza do "de facto przyjęcia katolickich rozwodów".

"Żaden z etapów przewidzianych w procedurach legislacyjnych nie był [w podejmowaniu tej decyzji] przestrzegany" - twierdzić ma autor broszury.

Niemiecki dziennikarz pisze, że tekst miał znaleźć się na biurkach najważniejszych kościelnych hierarchów. Nie było jednak oficjalnej odpowiedzi czy reakcji ze strony Watykanu.

Müller-Meiningen wskazał również, że łagodność z jaką wychodzi papież do wiernych, którzy żyją w konflikcie z doktryną Kościoła, może nie podobać się w Kurii i być powodem oburzenia wielu hierarchów.

Podobne głosy pojawiły się również niedawno w Stanach Zjednoczonych. Kardynał Raymond Burke, znany ze swoich konserwatywnych poglądów, powiedział francuskiej telewizji, że "przetrwa liberalne zmiany" oraz że zna granice władzy papieża: "Nie jest ona absolutna". Kard. Burke dodał, że "papież nie ma mocy do zmiany nauczania czy doktryny".

Anthony Faiola, dziennikarz "Washington Post", stwierdza również, że hierarchowie kościelni nie byli tak mocno podzieleni co najmniej od lat 60.

Celem decyzji papieża na temat stwierdzania nieważności małżeństwa były przede wszystkim zmiany strukturalne: przyspieszenie i uproszczenie procesów legislacyjnych.

4 października ma rozpocząć się Synod o Rodzinie, podczas którego ta kwestia, obok udzielania komunii katolikom żyjącym w związkach niesakramentalnych, będzie jednym z najważniejszych tematów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bunt w Watykanie? "Franciszek zrzucił maskę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.