Co o nowym Papieżu w Wikileaks?

Co o nowym Papieżu w Wikileaks?
(fot. EPA/MICHAEL KAPPELER)
KAI / pz

Dobry, kompromisowy kandydat - tak scharakteryzowała kard. Jorge Mario Bergoglio ambasada Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej przed poprzednim konklawe w 2005 r. Tekst ten znalazł się wśród dokumentów upublicznionych przez Wikileaks.

Po przypomnieniu podstawowych faktów z życiorysu ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, autor charakterystyki napisał, że "Bergoglio jest przykładem cnót dobrego pasterza, co docenia wielu elektorów.

DEON.PL POLECA
Obserwatorzy chwalą jego pokorę: z niechęcią odnosi się do zaszczytów i pełnienia ważnych urzędów, do pracy jeździ autobusem. Przeciwko niemu może przemawiać jego przynależność do zakonu jezuitów. Niektórzy starsi rangą prałaci, szczególnie konserwatywni, są podejrzliwi wobec liberalnego pęknięcia w zakonie, może najbardziej wyraźnego w USA, ale obecnego wszędzie.

Mówi się, że Bergoglio woli życie w Kościele lokalnym w przeciwieństwie do biurokratycznej egzystencji w rzymskich strukturach kościelnych, ale jednocześnie zgadza się służyć w różnych watykańskich komitetach nadzorczych. Może to wskazywać na zdolność do przerzucenia mostu między podziałem na kurię i Kościół lokalny, który dzieli kolegium kardynałów elektorów, czyniąc z niego dobrego kandydata kompromisowego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co o nowym Papieżu w Wikileaks?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.