Franciszek: Bogu możemy powiedzieć o wszystkim. On ma dla nas ogromne współczucie

Franciszek: Bogu możemy powiedzieć o wszystkim. On ma dla nas ogromne współczucie
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

"Bóg jest Ojcem, który ma dla nas ogromne współczucie i chce, aby Jego dzieci mówiły do Niego bez lęku. Dlatego możemy Jemu powiedzieć o wszystkim, także o sprawach, które pozostają w naszym życiu wypaczone i niezrozumiałe. I obiecał nam, że zostanie z nami na zawsze, aż po ostatnie dni, które spędzimy na tej ziemi - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat modlitwy "Ojcze nasz". Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 7 tys. wiernych.

Przeczytaj pełną treść papieskiej katechezy>>

Franciszek podkreślił śmiałość modlitwy "Ojcze nasz", możliwą jedynie dlatego, że Chrystus zasugerował nam taki sposób zwracania się do Boga Ojca, wyrażający dziecięce zaufanie. Komentując konkretny charakter próśb Modlitwy Pańskiej papież zaznaczył, iż wskazują one w ten sposób, iż wiara nie jest kwestią "dekoracyjną", oderwaną od życia, pojawiającą się wówczas, gdy zostały zaspokojone wszystkie inne potrzeby. Modlitwa zaczyna się właściwie od samego życia.

- Jezus uczy nas, że modlitwa nie zaczyna się w życiu człowieka po napełnieniu żołądka, a raczej zakorzenia się wszędzie tam, gdzie jest człowiek, każdy człowiek, który jest głodny, płacze, walczy, cierpi i zastanawia się, «dlaczego». Naszą pierwszą modlitwą w pewnym sensie było kwilenie towarzyszące pierwszemu oddechowi. W tym płaczu noworodka zapowiadał się los całego naszego życia: nasz nieustanny głód - powiedział stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek stwierdził, że Jezus pragnie, aby każde cierpienie, każdy niepokój wzniosły się ku niebu i stały się dialogiem.

- Mieć wiarę, to nawyk wołania - powiedział. Przypominając postać Bartymeusza z 10 rozdziału Ewangelii św. Marka, papież wskazał, że wykrzyczana modlitwa, silniejsza niż "zdrowy rozsądek" wielu ludzi, którzy chcieli go uciszyć, miała decydujące znaczenie dla jego uzdrowienia. - Modlitwa nie tylko poprzedza zbawienie, ale w pewien sposób już je zawiera, bo uwalnia od rozpaczy ludzi niewierzących w wyjście z wielu sytuacji nie do zniesienia - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił znaczenie modlitwy uwielbienia Boga, jednocześnie zaznaczając, że mamy też pełne prawo kierowania do Niego naszych błagań i próśb.

- Bóg jest Ojcem, który ma dla nas ogromne współczucie i chce, aby Jego dzieci mówiły do Niego bez lęku, wprost: «Ojcze!», czy to w trudnościach: «Panie, co mi zrobiłeś?», bezpośrednio. Dlatego możemy Jemu powiedzieć o wszystkim, także o sprawach, które pozostają w naszym życiu wypaczone i niezrozumiałe. I obiecał nam, że zostanie z nami na zawsze, aż po ostatnie dni, które spędzimy na tej ziemi. Odmawiajmy «Ojcze nasz», rozpoczynając w ten sposób, prosto: «Ojcze» lub «Tatusiu», a On nas rozumie i bardzo miłuje - stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

***

Podczas audiencji ogólnej Ojciec Święty zawierzył polskie rodziny i życie każdego dziecka Matce Bożej z Guadalupe, której wspomnienie liturgiczne obchodzimy dzisiaj w Kościele powszechnym.

- Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Matce Bożej z Guadalupe, której wspomnienie dzisiaj obchodzimy, zawierzam was tu obecnych, wasze rodziny, a szczególnie te, które oczekują narodzin dziecka. Święty Jan Paweł II powierzył Jej macierzyńskiej trosce życie i niewinność dzieci, zwłaszcza tych, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci, zanim się narodzą. Za Jej wstawiennictwem, w tym czasie Adwentu, wypraszajmy dar potomstwa dla bezdzietnych rodzin, szacunek dla poczętego życia i otwartość serc na wartości ewangeliczne - powiedział Franciszek.

***

Ojciec Święty pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie pielgrzymów języka niemieckiego, podkreślił wymowę kolędy "Cicha noc".

- Pozdrawiam w szczególności delegację parlamentarzystów austriackich, którzy przybyli z okazji 200-lecia kolędy "Stille Nacht" - "Cicha noc". Dzięki swojej głębokiej prostocie sprawia ona, że możemy pojąć wydarzenie Świętej Nocy. Zbawiciel Jezus, narodzony w Betlejem, objawia nam miłość Boga Ojca. Chcemy Jemu powierzyć całe nasze życie - stwierdził Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek: Bogu możemy powiedzieć o wszystkim. On ma dla nas ogromne współczucie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.