Franciszek: Boże Miłosierdzie naszym wyzwoleniem i szczęściem

Franciszek: Boże Miłosierdzie naszym wyzwoleniem i szczęściem
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
1 rok temu
KAI / pp

„Miłosierdzie Boże jest naszym wyzwoleniem i naszym szczęściem” powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Swoją katechezę papież poświęcił piątemu błogosławieństwu: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Na wstępie Franciszek zauważył, że tylko w tym błogosławieństwie przyczyna i owoc szczęścia są ze sobą tożsame - ci, którzy pełnią uczynki miłosierdzia, dostąpią miłosierdzia. Podkreślił, że miłosierdzie jest sercem samego Boga i odnosi triumf nad sądem. Prośba o Boże przebaczenie zawarta jest również w modlitwie „Ojcze nasz”, gdy mówimy: „Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili” (Mt 6, 12).

„Istnieją dwie rzeczy, których nie można od siebie oddzielać: przebaczenie innym i to, które otrzymujemy” – stwierdził Ojciec Święty i przypomniał, że jesteśmy dłużnikami wobec Boga oraz wobec braci. Każdy wie bowiem, że nie jesteśmy tak doskonali, jakimi powinniśmy być. Dlatego właśnie musimy pamiętać, że potrzebujemy przebaczenia i cierpliwości. „Oto tajemnica miłosierdzia: przebaczając drugiemu otrzymujemy przebaczenie” – powiedział papież.

Franciszek przypomniał, że to Bóg nas uprzedza i przebacza nam jako pierwszy, a my z kolei stajemy się zdolni, by przebaczyć innym. „Im bardziej przyjmujemy miłość Ojca, tym bardziej miłujemy” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że miłosierdzie stanowi centrum życia chrześcijańskiego. „Nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia. Jeśli całe nasze chrześcijaństwo nie prowadzi nas do miłosierdzia, obraliśmy błędną drogę, ponieważ miłosierdzie jest jedynym prawdziwym celem każdej drogi duchowej. Jest ono jednym z najpiękniejszych owoców miłości” – powiedział Franciszek. Przypomniał, że właśnie tematowi miłosierdzia poświęcił rozważanie podczas swej pierwszej modlitwy "Anioł Paski" po wyborze na Stolicę Piotrową.

„Miłosierdzie Boże jest naszym wyzwoleniem i naszym szczęściem. Żyjemy miłosierdziem i nie możemy sobie pozwolić, aby być bez miłosierdzia. Jest to powietrze, którym winniśmy oddychać. Jesteśmy zbyt biedni, aby stawiać warunki, musimy przebaczać, bo potrzebujemy, by nam odpuszczono” – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

"Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Czas Wielkiego Postu zaprasza nas do refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Otrzymując Je możemy nauczyć się jak we właściwy sposób przebaczać i miłować naszych braci. Gotowość do przebaczania niech będzie dla Was nie tylko postanowieniem wielkopostnym, ale również stałym usposobieniem w Waszym chrześcijańskim postępowaniu. Z serca Wam błogosławię".

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

"Drodzy bracia i siostry, zastanawiamy się dzisiaj nad piątym błogosławieństwem Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jest w nim pewna cecha szczególna: Ci, którzy pełnią uczynki miłosierdzia, dostąpią miłosierdzia. Temat wzajemności przebaczenia wielokrotnie powtarza się w pismach natchnionych, gdyż Miłosierdzie jest sercem samego Boga! Pan Jezus mówi: odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. Zachęca nas byśmy modlili się słowami: „Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili”. Istnieją dwie rzeczy, których nie można od siebie oddzielać: przebaczenie innym i to, które otrzymujemy. Wiele osób jednak nie potrafi przebaczyć. Doznana krzywda często wydaje się tak wielka, że przebaczenie staje się podobne do wspinania się na bardzo wysoką górę. Piąte błogosławieństwo wskazuje na tajemnicę miłosierdzia: przebaczając drugiemu otrzymujemy przebaczenie. Bóg zawsze nas uprzedza i daruje nam jako pierwszy. Doznając Jego miłosierdzia, my z kolei stajemy się zdolni, by przebaczyć innym. Miłosierdzie stanowi centrum życia chrześcijańskiego: nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia. Jest ono jednym z najpiękniejszych owoców miłości. Miłosierdzie Boże jest naszym wyzwoleniem i naszym szczęściem. Musimy przebaczać, bo potrzebujemy, by nam odpuszczono."

Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że w najbliższy piątek i sobotę odbędzie się inicjatywa „24-godziny dla Pana”.

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

W najbliższy piątek i sobotę 20-21 marca będzie miała miejsce inicjatywa „24-godziny dla Pana”. Jest to ważne spotkanie wielkopostne, aby się modlić i przystąpić do sakramentu pojednania.

Niestety w Rzymie, we Włoszech i innych krajach inicjatywa ta nie może odbyć się w zwykły sposób z powodu pojawienia się koronawirusa. Jednak we wszystkich innych częściach świata ta piękna tradycja będzie kontynuowana. Zachęcam wiernych, w sposób szczery przystąpili do Bożego miłosierdzia w spowiedzi i do modlitwy szczególnie za tych, którzy są poddawani próbie z powodu pandemii.

Tam, gdzie nie będzie można celebrować 24 godzin dla Pana, jestem pewien, że wydarzenie to będzie można przeżyć na modlitwie osobistej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose
35,00 zł

Książka jest podróżą po życiu Ojca Świętego, od chwili, gdy przyszedł na świat w niewielkim domu w Buenos Aires, aż do dzisiaj. Przystępnie napisana, pełna zabawnych historii biografia papieża Franciszka może być doskonałym przyczynkiem do...

Skomentuj artykuł

Franciszek: Boże Miłosierdzie naszym wyzwoleniem i szczęściem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.