Franciszek: chrześcijanom, którzy tylko wypełniają obowiązki, brakuje ważnego doświadczenia

Franciszek: chrześcijanom, którzy tylko wypełniają obowiązki, brakuje ważnego doświadczenia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Zanim Pan Bóg przekazał ludowi dziesięć przykazań wyprowadził go z niewoli egipskiej. Zatem najpierw Bóg Izraela ocala, a następnie domaga się zaufania. Dekalog zaczyna się od wielkoduszności Boga - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

 
Ojciec Święty wygłosił trzecią z rzędu katechezę poświęconą przykazaniom Bożym. Wysłuchało jej na placu św. Piotra około 12 tys. wiernych.
 

Franciszek podkreślił, że istnieje relacja między Bogiem a ludem, który jest Jego własnością. Jest to relacja synowska, przynależności, która uczy nas, abyśmy zawsze wychodzili od wdzięczności wobec Boga. "Życie chrześcijańskie jest przede wszystkim wdzięczną odpowiedzią szczodremu Ojcu. Chrześcijanie, którzy wypełniają tylko "obowiązki", twierdzą, że nie mają osobistego doświadczenia tego Boga, który jest "naszym".

Stawianie prawa przed relacją nie pomaga w pielgrzymowaniu wiary" - podkreślił papież. Zaznaczył, że formacja chrześcijańska nie opiera się na silnej woli, ale na przyjęciu zbawienia, aby dać się kochać. Jedocześnie zachęcił do ożywiania pamięci o dobrodziejstwach Boga.

Mówiąc o niebezpieczeństwie zdominowanej przez poczucie obowiązku duchowości sług, a nie dzieci Ojciec Święty zwrócił uwagę na konieczność naszego zwrócenia się do Boga z prośbą o wyzwolenie.

DEON.PL POLECA

"To wołanie jest ważne, jest modlitwą, jest świadomością tego, co jest w nas wciąż z ucisku, a nie wyzwolone. W naszej duszy jest wiele rzeczy, które nie są wyzwolone. "Zbaw mnie, pomóż mi, wyzwól mnie" - to piękna modlitwa do Pana. Bóg oczekuje tego wołania, ponieważ może i chce zerwać nasze okowy. Bóg nie powołał nas do życia, abyśmy trwali w ucisku, ale abyśmy byli wolni i żyli we wdzięczności, będąc posłusznymi radośnie Temu, który dał nam tak wiele, nieskończenie więcej, niż to, co kiedykolwiek moglibyśmy Jemu dać. To piękne! Niech będzie błogosławiony na wieki, za to wszystko, co uczynił, czyni i w nas dokona" - stwierdził Franciszek na zakończenie dzisiejszej katechezy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek: chrześcijanom, którzy tylko wypełniają obowiązki, brakuje ważnego doświadczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.