Franciszek do izraelskich studentów: rozwijajcie kulturę mądrości

Franciszek do izraelskich studentów: rozwijajcie kulturę mądrości
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / kk

Do rozwijania kultury mądrości łączącej się ze zdobywaniem wiedzy zachęcił dziś Ojciec Święty delegację uniwersytetu w Tel Awiwie, którą przyjął dziś w Watykanie.

Papież zaznaczył, że praca wychowawcza powinna z rozeznaniem i taktem ukształtować całą osobę. Jej prowadzenie wymaga wiedzy i doświadczenia zawodowego oraz technicznego, a także empatii i wrażliwości, aby krzewić dialog ze studentami i promować ich formację zarówno jako poszczególnych osób jak i przyszłych profesjonalistów w swoich dziedzinach nauki.

Franciszek podkreślił, iż wiedza i mądrość muszą rozwijać się razem. Wskazał, że mądrość wykracza poza rzeczywistość empiryczną, aby odkryć jej ostateczny sens. "Wyzwaniem uniwersytetów jest krzewienie kultury mądrości, zdolnej zharmonizować badania naukowe i techniczne z podejściem humanistycznym, w przekonaniu, że dążenie do prawdy i dobra jest w ostateczności jednym i tym samym" - podkreślił Ojciec Święty.

Papież wskazał, że nasz świat pilnie musi rozwijać kulturę mądrości. "Musimy znaleźć sposoby kształtowania przywódców zdolnych do wyruszenia na nowe drogi w dążeniu do zaspokojenia dzisiejszych potrzeb bez uszczerbku dla przyszłych pokoleń" - stwierdził Franciszek.

DEON.PL POLECA

Dodał, że sprostanie temu wyzwaniu jest tym ważniejsze w świetle naszego szybko rozwijającego się społeczeństwa globalnego, naznaczonego kryzysami społecznymi i gospodarczymi oraz konfliktami międzypokoleniowymi. "Jestem pewien, że wasz uniwersytet będzie dążył do stworzenia nowego przywództwa, wrażliwego na głębokie kwestie etyczne stojące przed naszymi społeczeństwami oraz na potrzebę ochrony i opieki nad najsłabszymi naszymi braćmi i siostrami. Bowiem tylko służąc integralnemu rozwojowi człowieka nauka i sztuka mogą wyrazić swoją pełną godność" - powiedział Ojciec Święty do delegacji uniwersytetu w Tel Awiwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Franciszek do izraelskich studentów: rozwijajcie kulturę mądrości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.