Franciszek: jedność i bliskość to styl ludzi odkupionych

Franciszek: jedność i bliskość to styl ludzi odkupionych
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
11 miesięcy temu
KAI/ ed

Franciszek zachęcił wiernych do modlitwy aby Duch Święty "uczynił z naszych wspólnot miejsca, w których można by przyjmować i praktykować życie nowe, dzieła solidarności i komunii, miejsca, w których liturgie byłyby spotkaniem z Bogiem, które stają się komunią z naszymi braćmi i siostrami, miejsca, które byłyby bramami otwartymi na niebieskie Jeruzalem".

Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież mówił o przedstawionym w drugim rozdziale tej Księgi obrazie pierwszej wspólnoty wierzących. Tutaj >> znajdziecie całość katechezy Franciszka.

Jego słów wysłuchało dziś na placu św. Piotra około 13 tys. wiernych. Była zo ostatnia papieska audiencja ogólna przed lipcową przerwą wakacyjną. Środowe spotkania Ojca Świętego z wiernymi zostaną wznowione w sierpniu.

Franciszek do Polaków: pamiętajcie, że Chrystus was kocha >>

Na wstępie Franciszek zauważył, że życie wspólnoty pierwszego Kościoła staje się przestrzenią objawienia się żyjącego Chrystusa. Święty Łukasz Ewangelista ukazał Kościół w Jerozolimie jako wzór wszelkiej wspólnoty chrześcijańskiej.

Chrześcijanie pilnie słuchali nauczania apostołów; praktykowali wysoką jakość relacji międzyludzkich również poprzez wspólnotę dóbr duchowych i materialnych; upamiętniali Pana przez "łamanie chleba", czyli Eucharystię, i rozmawiali z Bogiem na modlitwie.

"Bramy otwarte na niebieskie Jeruzalem"

Ta wspólnota odrzucała indywidualizm, aby wspierać dzielenie się i solidarność. "Bliskość i jedność to styl odkupionych" - podkreślił Ojciec Święty. Papież wskazał, że pierwszy Kościół jest wspólnotą zdolną by dzielić się z innymi nie tylko Słowem Bożym, ale także chlebem. Franciszek zaznaczył, że obierając drogę komunii i wrażliwości na potrzebujących wspólnota ta może prowadzić autentyczne życie liturgiczne.

Na zakończenie swej katechezy Ojciec Święty zachęcił wiernych do modlitwy aby Duch Święty "uczynił z naszych wspólnot miejsca, w których można by przyjmować i praktykować życie nowe, dzieła solidarności i komunii, miejsca, w których liturgie byłyby spotkaniem z Bogiem, które stają się komunią z naszymi braćmi i siostrami, miejsca, które byłyby bramami otwartymi na niebieskie Jeruzalem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,89 zł
 • Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
 • Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
 • Co stało się 21 września 1953 r.?
 • Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?
 • Skąd wzięły się oskarżenia o kolaborację podczas...
 • Skomentuj artykuł

  Franciszek: jedność i bliskość to styl ludzi odkupionych
  Komentarze (0)

  Skomentuj artykuł

  Franciszek: jedność i bliskość to styl ludzi odkupionych
  Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
  Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.