Franciszek: pokora i bezinteresowna wielkoduszność podstawą życia chrześcijańskiego

Franciszek: pokora i bezinteresowna wielkoduszność podstawą życia chrześcijańskiego
(fot. PAP/EPA/Fabio Frustaci)
KAI / pk

Na zasadnicze znaczenie w życiu chrześcijańskim pokory i bezinteresownej wielkoduszności wskazał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański". Papież tradycyjnie nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 14, 1. 7-14), mówiącego o zajmowaniu miejsc na uczcie. Z powodu awarii windy modlitwa rozpoczęła się z 8-minutowym opóźnieniem.

Franciszek zauważył, że dość powszechnym zjawiskiem jest ubieganie się o pierwsze miejsca nie tylko przy stole, ale także wówczas, gdy staramy się potwierdzić domniemaną wyższość nad innymi. "To ubieganie się o pierwsze miejsca szkodzi przede wszystkim wspólnocie, zarówno świeckiej jak i kościelnej, ponieważ niszczy braterstwo" - przestrzegł Ojciec Święty.

Przeczytaj całość papieskiego rozważania>>

Komentując scenę zajmowania miejsc przez zaproszonych papież wskazał, że nie powinniśmy starać się z własnej inicjatywy o szacunek i poważanie innych, ale raczej pozwolić, aby inni nam je okazali. "Jezus zawsze ukazuje nam drogę pokory, ponieważ jest ona najbardziej autentyczna, co pozwala nam również na autentyczne relacje" - podkreślił Franciszek.

Natomiast odnosząc się do słów wypowiedzianych do gospodarza, by zapraszał tych, którzy nie mogą mu się odwzajemnić, Ojciec Święty podkreślił, że ci, którzy zachowują się w ten sposób, otrzymają Bożą nagrodę, znacznie wspanialszą niż oczekiwana ludzka odpłata. "Jezus zaprasza nas do bezinteresownej wielkoduszności, aby otworzyć nam drogę do znacznie większej radości: udziału w miłości Boga" - stwierdził papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek: pokora i bezinteresowna wielkoduszność podstawą życia chrześcijańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.