Franciszek przemawia w Kongresie USA

Franciszek przemawia w Kongresie USA
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL)
PAP / CTV / mc

Po rozmowach w Białym Domu w środę, papież Franciszek przybył w czwartek na Kapitol, by jako pierwszy papież w historii wygłosić przemówienie przed obiema izbami Kongresu USA. To najbardziej wyczekiwany punkt programu jego sześciodniowej wizyty w USA.

Oprócz około 500 kongresmenów i senatorów na Kapitol przybyli już wiceprezydent Joe Biden, sekretarz stanu John Kerry oraz sędziowie Sądu Najwyższego. Oczekuje się, że wygłoszone po angielsku przemówienie papieża będzie trwać co najmniej 40 minut.

Następnie Franciszek ma pozdrowić z balkonu amerykańskiego parlamentu tłumy, około 50 tys. osób, które od wczesnych godzin porannych zebrały się pod Kapitolem.

Około jednej trzeciej członków Kongresu USA to katolicy, czyli proporcjonalnie znacznie więcej niż w całym społeczeństwie amerykańskim (około 21 proc.). Katolikiem jest m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin John Boehner, który zaprosił Franciszka do Kongresu, oraz liderka mniejszości Demokratów w Izbie Nancy Pelosi.

DEON.PL POLECA


Przemówienie na Kapitolu to najbardziej wyczekiwany przez amerykańskie media punkt programu wizyty Franciszka w USA, która już określana jest mianem historycznej. Oczekuje się, że papież nie zawaha się poruszyć tematów, które są mu bliskie, jak imigracja, walka z biedą i nierównościami społecznymi oraz ochrona środowiska, ale też stan rodziny i ochrona małżeństwa. Wszystkie te tematy są jednak przedmiotem sporów niezwykle spolaryzowanego Kongresu USA.

Po wizycie w Kongresie papież uda się na obiad z biednymi, bezdomnymi, chorymi psychicznie i imigrantami, który organizują katolickie organizacje charytatywne w namiocie przy parafii niedaleko Kapitolu. Komentatorzy podkreślali znaczenie tego gestu: zamiast z kongresmenami, papież woli zjeść posiłek z biednymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek przemawia w Kongresie USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.