Franciszek w Loreto podpisał na ołtarzu pod figurą Matki Bożej adhortację "Christus vivit"

Franciszek w Loreto podpisał na ołtarzu pod figurą Matki Bożej adhortację "Christus vivit"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pch

Dziś, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Ojciec Święty odwiedził sanktuarium w Loreto i podpisał tam swoją czwartą adhortację apostolską - Christus vivit - podsumowującą ubiegłoroczne XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania". Papież spotkał się przy tej okazji z wieloma grupami wiernych. Była to jego 23. podróż apostolska na terenie Włoch.

O godz. 9:20 Ojciec Święty przybył do sanktuarium w Loreto. Udał się do Świętego Domku i dłuższą chwilę pozostał na milczącej modlitwie w przed figurą Matki Bożej. Następnie o 9.40 rozpoczął sprawowanie Eucharystii. Jest pierwszym papieżem, który odprawił Mszę św. w obrębie Świętego Domku, a nie jak jego poprzednicy, na zewnątrz bazyliki.
Franciszek celebrował sam, a obecni biskupi i kapłani przyjęli Komunię św. podobnie jak czynią to wierni świeccy podczas każdej Eucharystii. Po zakończeniu celebracji Ojciec Święty podpisał na ołtarzu pod figurą Matki Bożej posynodalną adhortację apostolską Christus vivit, podsumowującą ubiegłoroczne XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania". Miało ono miejsce w dniach 3-28 października 2018 r. w Watykanie.
Następnie Franciszek spotkał się w zakrystii z posługującą w sanktuarium wspólnotą kapucynów, kapłanami i biskupami, w tym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassettim. Pozdrowił także mniszki prowadzące życie kontemplacyjne i pozostałe zakonnice. Spotkał się z przedstawicielami młodzieży, rodzin i wiernych świeckich. Pozdrowił też zgromadzonych w bazylice chorych, w tym grupę głuchoniemych. 
Franciszek w Loreto podpisał na ołtarzu pod figurą Matki Bożej adhortację
(papież podczas przemówienia, fot. EPA/CRISTIANO CHIODI)
Witając papieża na dziedzińcu sanktuarium arcybiskup Fabio Dal Cin zaznaczył, że na spotkanie przybyli wierni, kapłani, zakonnicy z Loreto i diecezji regionu Marche, z ich biskupami, przedstawiciele różnych miast i narodów. Dodał, że obecni są zarówno wierzący jak i niewierzący, którzy chcą budować pokój, a przede wszystkim chorzy, pragnący wyjednać dla siebie uzdrowienie duchowe i fizyczne. Do Loreto przybyły też rodziny, w tym te, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi oraz młodzież, która na wzór Maryi chce przyjąć Boży plan w swoim życiu. Arcybiskup Dal Cin podziękował Franciszkowi, że wybrał właśnie sanktuarium loretańskie jako miejsce podpisania posynodalnej adhortacji apostolskiej, skierowanej do młodych z całego świata. Papież następnie wygłosił przemówienie do zgromadzonych wiernych.
Na zakończenie papież odmówił wraz z wiernymi modlitwę "Anioł Pański". Pozdrowił zgromadzonych i udał się na posiłek z biskupami. O godz.14.45 śmigłowiec z Ojcem Świętym na pokładzie wyruszy w drogę powrotną do Watykanu, gdzie dotrze godzinę później - o 15.45.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek w Loreto podpisał na ołtarzu pod figurą Matki Bożej adhortację "Christus vivit"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.