Franciszek w samolocie: w konfesjonale zrozumiałem dramat aborcji

Franciszek w samolocie: w konfesjonale zrozumiałem dramat aborcji
(fot. PAP/EPA/Alessandra Tarantino / POOL)
KAI / sz

"Wiele razy, kiedy płaczą i odczuwają tę udrękę, radzę im: twoje dziecko jest w niebie, rozmawiaj z nim, śpiewaj mu kołysankę, której nigdy nie mogłaś jemu zaśpiewać. I tutaj jest droga do pojednania matki i dziecka. Z Bogiem już jest pojednanie, Bóg zawsze wybacza".

Rozmawiając przez około 50 minut z dziennikarzami w drodze powrotnej z Panamy Ojciec Święty poruszył między innymi dramat aborcji, opowiedział się za odpowiedzialną edukacją seksualną, w odniesieniu do sytuacji w Wenezueli zaapelował o pokojowe rozwiązanie obecnego kryzysu.

 
Mówiąc o lutowym spotkaniu w sprawie nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci zaznaczył, że konieczne jest uświadomienie sobie dramatu ofiar i wypracowanie jasnych reguł postępowania.
 

Papież nie ukrywał zmęczenia bardzo intensywną podróżą do Panamy. Pytany o powszechne w Ameryce Łacińskiej zjawisko nastolatek zachodzących w ciążę i kwestię edukacji seksualnej Franciszek podkreślił jej potrzebę, w tym pierwszoplanową rolę rodziców. Zastrzegł, że musi być ona wolna od "kolonizacji ideologicznych" niszczących osobę. "Seksualność jako dar Boga musi być wychowywana" - stwierdził Franciszek.

Pytany o przyczyny oddalania się młodych od Kościoła papież wskazał w pierwszym rzędzie na antyświadectwo wiernych, w tym duchownych. Wyznał, że lęka się katolików uważających siebie za osoby doskonałe.

Papież: celibat to "dar Kościoła". "Nie zgadzam się z tym, aby celibat uczynić opcjonalnym"<<

Inne z pytań dotyczyło możliwości zniesienia obowiązku celibatu w Kościele obrządku łacińskiego. Papież przywołał słowa Pawła VI, który gotów był oddać swe życie w obronie normy celibatu. Zaznaczył, że jest to dar dla Kościoła i "nie zgadzam się, by pozwolić na celibat opcjonalny". Przyznał, że nie ma ona charakteru absolutnego i przywołał przypadek Czechosłowacji w okresie komunistycznym, kiedy tajnie święcono mężczyzny żonatych, czy podobnej sytuacji w ordynatach personalnych dla byłych anglikanów.

Kolejne pytanie dotyczyło nabożeństwa Drogi Krzyżowej i bardzo mocnych słów wypowiedzianych wobec zbrodni aborcji, stanowiska Kościoła w tej sprawie i możliwości pogodzenia go z nauką o Bożym miłosierdziu.

Franciszek odpowiedział:

"Orędzie miłosierdzia dotyczy wszystkich, także osoby ludzkiej, która jest w łonie matki. Po tej porażce jest też miłosierdzie. Ale jest to trudne miłosierdzie, ponieważ problemem nie jest przebaczenie, ale towarzyszenie kobiecie, która uświadomiła sobie, że dopuściła się aborcji. To są okropne dramaty. Kobieta, kiedy pomyśli o tym, co zrobiła... Trzeba być w konfesjonale, tam trzeba dać pocieszenie i dlatego dałem wszystkim kapłanom władzę rozgrzeszania aborcji ze względu na miłosierdzie. Wiele razy, ale zawsze muszą "spotkać się" z dzieckiem. Wiele razy, kiedy płaczą i odczuwają tę udrękę, radzę im: twoje dziecko jest w niebie, rozmawiaj z nim, śpiewaj mu kołysankę, której nigdy nie mogłaś jemu zaśpiewać. I tutaj jest droga do pojednania matki i dziecka. Z Bogiem już jest pojednanie, Bóg zawsze wybacza. Ale także ona musi przepracować to, co się wydarzyło. Aby dobrze zrozumieć dramat aborcji trzeba być w konfesjonale. To straszne".

***

Kolejne pytanie dotyczyło sytuacji w Wenezueli. Ojciec Święty zapewnił o neutralności Stolicy Apostolskiej, chociaż ze swej strony zapewnił o swej bliskości narodu wenezuelskiego. Wyraził przekonanie, że jedyne sprawiedliwe rozwiązanie możliwe jest na drodze pokojowej.

Nie zabrakło też pytania o lutowy szczyt w Watykanie przewodniczących episkopatów na temat problemu molestowania małoletnich.

Papież podkreślił, że pierwszym celem tego spotkania będzie uświadomienie sobie problemu i dramatu, jaki przeżywają ofiary. Ponadto biskupi powinni wiedzieć, co należy czynić w przypadku takich przestępstw, jakie działania powinni podjąć. Przestrzegł też przed wyolbrzymionymi oczekiwaniami wobec lutowego spotkania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek w samolocie: w konfesjonale zrozumiałem dramat aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.