Franciszek w ważnym przesłaniu: "Oni są klaunami historii"

Franciszek w ważnym przesłaniu: "Oni są klaunami historii"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Obecność, wspólnota i misja - to trzy słowa klucze, na które zwrócił uwagę Franciszek w wideoprzesłaniu skierowanym do Argentyńczyków zebranych na Krajowym Spotkaniu Młodych w Rosario.

Papież podkreślił, że Jezus jest zawsze obecny wśród nas, w naszej historii i zaprasza nas do spotkania, abyśmy wspólnie mogli tworzyć cywilizację miłości. Aby było to możliwe konieczne jest trwanie przy Nim w modlitwie, w słuchaniu Słowa Bożego i w sakramentach. Zachęcił młodych Argentyńczyków do czytania Pisma św., nawet tylko dwie minuty każdego dnia. Z Jezusem można bowiem zmieniać historię, bo On uzdrawia i wysyła nas, abyśmy pomagali innym.

Historii nie pisze się samemu - stwierdził Franciszek - tworzą ją narody. "Jesteśmy narodem i historię tworzą narody, nie ideologie, narody są protagonistami historii. Tworzymy wspólnotę, Kościół. Jeżeli chcesz budować jako chrześcijanin musisz robić to wraz z ludem Bożym, w Kościele, jako naród. Nie w małej, eleganckiej, szykownej grupce, odseparowanej od życia ludu Bożego. Ludem Bożym jest Kościół, z wszystkimi ludźmi dobrej woli, z młodymi, dorosłymi, chorymi, zdrowymi, grzesznikami, bo wszyscy nimi jesteśmy! Z Jezusem i Maryją, ze świętymi, którzy nam towarzyszą. Iść jako lud. Tworzyć jego historię. Jezus liczy na nas i liczy także na ciebie, na nią, na wszystkich, na każdego z nas" - powiedział Ojciec Święty.

W kontekście październikowego synodu biskupów poświęconego młodym Papież zachęcił ich do angażowania się i nie pozostawania na marginesie wydarzeń.

Franciszek zauważył także, iż Jezus wysyła nas z misją, jesteśmy bowiem wezwani do tego, aby wychodzić do innych, a nie być Kościołem zamkniętym w utartych i wygodnych schematach. Trzeba wychodzić do drugiego i siać ziarna nadziei oraz odnawiać historię. Wychodząc, trzeba pamiętać, że naszą wspólnotę winno charakteryzować miłosierdzie, dialog, wsłuchiwanie się w drugiego.

Mówiąc o młodych, którzy są przyszłością Kościoła, narodu Papież zaznaczył, że należy ją budować na fundamentach, które mają solidne korzenie. "Powróćcie do korzeni i na nich budujcie przyszłość, z nich pochodzi życiodajny sok: nie przekreślajcie historii swojej ojczyzny, nie lekceważcie historii swojej rodziny, dziadków. Szukajcie korzeni, szukajcie waszej historii. I od nich zaczynajcie budowę przyszłości. A tym, którzy mówią, że «błędy narodowe to już przeszłość» lub że «powracanie do tego nie ma sensu», że «teraz wszystko zaczyna się od nowa» śmiejcie się w twarz. Oni są klaunami historii" - zachęcał Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek w ważnym przesłaniu: "Oni są klaunami historii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.