Franciszek zaapelował o pokój i nawrócenie ekologiczne

Franciszek zaapelował o pokój i nawrócenie ekologiczne
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego  błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Ziemi Świętej, potępił zamach terrorystyczny na Filipinach, wezwał do nawrócenia ekologicznego, a także pozdrowił uczestników uroczystości w Rzymie ku czci rodziny Ulmów.

Słowa papieża odczytał ks. prał. Paolo Braida:

"Drodzy bracia i siostry

Poważna  jest sytuacja w Izraelu i Palestynie. Boli nas, że został zerwany rozejm: oznacza to śmierć, zniszczenie, nędzę. Wielu zakładników zostało uwolnionych, ale wielu wciąż pozostaje w Strefie Gazy. Myślimy o nich, o ich rodzinach, które ujrzały światło, nadzieję na powrót do swoich bliskich. W Gazie jest bardzo wiele cierpienia; brakuje podstawowych środków do życia. Niech wszystkie zaangażowane strony będą w stanie jak najszybciej osiągnąć nowe porozumienie o zawieszeniu broni i znaleźć rozwiązania inne niż broń, próbując podążać odważnymi drogami pokoju.

DEON.PL POLECA

Pragnę zapewnić o mojej modlitwie ofiary porannego zamachu na Filipinach, gdzie podczas Mszy św. wybuchła bomba. Jestem blisko rodzin, mieszkańców Mindanao, którzy już bardzo wiele wycierpieli.

Chociaż z oddali, z wielką uwagą śledzę prace COP 28 w Dubaju. Jestem blisko. Ponawiam mój apel, aby na zmiany klimatyczne odpowiedziano poprzez konkretne zmiany polityczne: wyjdźmy z ograniczeń partykularyzmu i nacjonalizmu, wzorców z przeszłości, i przyjmijmy wspólną wizję, zobowiązując się wszyscy i teraz, bez odkładania na później do niezbędnego globalnego nawrócenia ekologicznego.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Przyjęcie i włączenie tych, którzy doświadczają tego stanu, pomaga całemu społeczeństwu stać się bardziej ludzkim. W rodzinach, w parafiach, w szkołach, w pracy, w sporcie: nauczmy się doceniać każdą osobę z jej właściwościami i zdolnościami i nie wykluczajmy nikogo.

Pozdrawiam serdecznie was wszystkich, rzymian i pielgrzymów z Włoch i innych części świata, zwłaszcza Polaków uczestniczących w wydarzeniach promowanych w Rzymie ku czci niedawno beatyfikowanej męczeńskiej rodziny z Ulmów."

Następnie głos zabrał osobiście Papież Franciszek:

"Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów i wszystkie grupy parafialne z Florencji, Sieny, Brindisi, Cosenzy i Adrano.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli i dobrego przeżycia Adwentu. Proszę, nie zapomnijcie omie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do zobaczenia!"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek zaapelował o pokój i nawrócenie ekologiczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.