Hawana: ponad 100 tys. Kubańczyków witało papieża

Hawana: ponad 100 tys. Kubańczyków witało papieża
(fot. Grzegorz Gałązka galazka.deon.pl)
KAI / mc

Ponad 100. tys. Kubańczyków witało wczoraj entuzjastycznie Franciszka na trasie przejazdu z lotniska do centrum Hawany. Poinformował o tym watykański rzecznik ks. Federico Lombardi dodając, że spotkanie z przywódcą kubańskiej rewolucji Fidelem Castro odbędzie się prawdopodobnie dzisiaj wieczorem. Papież podczas ceremonii powitania na lotnisku poprosił prezydenta Raula Castro o przekazanie bratu Fidelowi "uczuć szczególnego uznania i szacunku".

Z wielkim zainteresowaniem wizytę Franciszka na Kubie śledzą media Ameryki Łacińskiej. Szczególną uwagę poświęcają apelowi papieża o pojednanie między Kubą a USA.
Organ komunistycznej partii Kuby "Granma" zamieścił obszerną relację z ceremonii powitania na lotnisku z udziałem prezydenta Raula Castro. Gazeta w całości przedrukowała przemówienia obu dostojników. Znana kubańska blogerka Yoani Sanchez napisała na portalu "14ymedio": "Franciszek mówił o pojednaniu w odpowiedzi na wojownicze przemówienie Castro".
Nadający z Hiszpanii krytyczny wobec rządu portal internetowy emigrantów kubańskich "Diario de Cuba" napisał: "Wojskowa pompa i wezwanie `Chrystus żyje`: Papież Franciszek przybył na Kubę". Portal wiele miejsca poświęca aresztowaniom krytyków reżimu przed wizytą i rozczarowaniu opozycji, że papież nie spotka się z nimi podczas wizyty.
Ukazujący się w Miami na Florydzie dziennik kubańskich emigrantów "El Nuevo Herald" pisze: "Po przybyciu Franciszek stawia na pojednanie". Inna ukazująca się tam gazeta "Diario las Americas" obok relacji pisze również o obecnym kryzysie wokół uchodźców. "Papież leci na Kubę nie zapominając o uchodźcach" - czytamy.
Gazeta "La Pagina" z Salwadoru napisała: "Raul Castro dziękuje papieżowi za mediację i krytykuje kapitalizm". W podobnym tonie papieską wizytę komentuje kolumbijski dziennik "El Tiempo": "Franciszek w drodze na Kubę i do USA aby tworzyć historię. Papież udaje się w podróż aby umocnić proces pojednania, w którym kluczową rolę odegrało jego pośrednictwo". 
Również w ojczyźnie papieża Bergoglio argentyńskie media wiele miejsca poświęcają papieskiej wizycie na Kubie. "Franciszek wzywa do całkowitego pojednania między USA i Kubą" - napisał dziennik "Clarin" cytując prezydent Argentyny Cristinę Kirchner, która przyleciała do Hawany na dzisiejszą Mszę św. z Franciszkiem: "Wszelkie mury i blokady na świecie upadną". Natomiast bliska rządowi gazeta "Pagina12" napisała: "Kuba modli się o zniesienie embarga".
Wenezuelska stacja telewizyjna Telesur informując o wizycie Franciszka na Kubie napisała na stronie internetowej: "Misjonarz miłosierdzia na wyspie miłosierdzia".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hawana: ponad 100 tys. Kubańczyków witało papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.