Kardynał z Fatimy: to środowisko pragnie osłabić papieża

Kardynał z Fatimy: to środowisko pragnie osłabić papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
3 lata temu
KAI / kk

Kardynał António dos Santos Marto oskarżył "ultrakonserwatywne skrzydło tradycjonalistyczne" w Kościele o wszczęcie kampanii mającej na celu zadanie śmiertelnej rany papieżowi Franciszkowi.

Biskup Leirii-Fatimy jest jednak zdania, że papież wyjdzie wzmocniony z polemiki nt. nadużyć seksualnych w Kościele.

W rozmowie z portugalskim dziennikiem internetowym "Observador" kard. Marto odniósł się do oskarżeń wysuwanych pod adresem Franciszka przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA abp. Carla Marię Viganò, według którego papież wiedział i milczał o nadużyciach seksualnych kard. Theodore’a McCarricka i dlatego domaga się jego dymisji.

Hierarcha jest zdania, że mamy tu do czynienia "z kampanią zorganizowaną przez ultrakonserwatystów, którzy chcą śmiertelnie ranić" Franciszka, który jednak wyjdzie wzmocniony z tej próby. Ale w tej chwili trzeba, "by cały Kościół okazał papieżowi swe wsparcie".

Kardynał zauważył, że pojawia się już wiele dementi w sprawach, o których pisze arcybiskup. Zwrócił też uwagę, że dokument został przygotowany jakiś czas temu we współpracy z dziennikarzami, a jeden z nich, Marco Tosatti przyznał, że spędził trzy godziny z abp. Viganò na przeredagowywaniu tekstu i że na jego publikację "dokładnie wybrano moment podróży papieża do Irlandii, by ta «bomba» wywołała większe wrażenie".

Mocne ostrzeżenie kard. O'Malleya: to katastrofa w Kościele. "W tej chwili nie ma nic ważniejszego" »

Według biskupa Leirii-Fatimy, "to ultrakonserwatywne skrzydło tradycjonalistyczne chce osłabić papieża, po raz pierwszy w historii posuwając się do domagania się jego dymisji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Kardynał z Fatimy: to środowisko pragnie osłabić papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.