"Kultura spotkania antidotum na podziały"

"Kultura spotkania antidotum na podziały"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kn

Do przezwyciężania podziałów i napięć społecznych poprzez działalność edukacyjną i duszpasterską wśród ludzi młodych wezwał papież Franciszek biskupów Mozambiku. Przybyli oni do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum.

Ten afrykański kraj, była kolonia portugalska, wciąż zmaga się ze skutkami czterdziestoletniej, nieraz krwawej rywalizacji między rządzącą lewicową partią FRELIMO a "wieczną opozycją" RENAMO, nadal gotową do zbrojnej konfrontacji. Mozambik to jeden z najuboższych krajów kontynentu, z wysokimi wskaźnikami biedy, bezrobocia, analfabetyzmu oraz zachorowań na AIDS. Kościół katolicki w tej sytuacji obok zadań duszpasterskich pełni ważną rolę społeczną i humanitarną, do czego nawiązał Franciszek w przesłaniu przekazanym episkopatowi.

Ojciec Święty wskazał na potrzebę krzewienia "kultury spotkania" mającej być antidotum na wciąż żywe podziały w społeczeństwie. Ważne w tym względzie jest oddziaływanie na młode pokolenie, które należy uczyć krytycznego myślenia, chrześcijańskich wartości oraz zapewnić mu wykształcenie ogólne i zawodowe. Kościół powinien też być obecny wśród młodzieży uczącej się i studiującej, przeciwdziałając szerzącemu się indywidualizmowi. Z kolei działalność socjalna może być lepiej koordynowana dzięki sieciom społecznościowym.

Franciszek zachęcił biskupów Mozambiku do nawiązywania dobrych relacji z władzami, co nie ma oznaczać zależności, ale współpracę z państwem. Dotyczyć ona powinna m.in. wspierania przeżywającej kryzys instytucji rodziny oraz obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kultura spotkania antidotum na podziały"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.