"Nie szukajcie żyjącego wśród umarłych"

"Nie szukajcie żyjącego wśród umarłych"
(fot. EPA/Claudio Peri)
7 lat temu
KAI / Radio Watykańskie / CTV / drr

O znaczeniu wiary w zmartwychwstanie Pańskie mówił dziś Franciszek podczas audiencji ogólnej. Papież zaznaczył, że słowa anioła skierowane do kobiet: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?" (Łk 24,5), są nam potrzebne, aby ocalić siebie od sytuacji trudnych, a nawet rozpaczliwych, takich jak poczucie klęski, samotności, utraty nadziei w obliczu zniewolenia grzechem, pomagają nam wyjść z naszych przestrzeni smutku i otwierają perspektywy na radość i nadzieję. Papieskiej katechezy na placu św. Piotra wysłuchało około 50 tys. wiernych.

Tekst papieskiej katechezy >> przeczytaj

Franciszek podkreślił, że wielka tajemnica Zmartwychwstania Jezusa jest źródłem prawdziwej radości, która opiera się na pewności, że Chrystus zmartwychwstały już więcej nie umiera, lecz żyje i działa w Kościele i w świecie. Słowa anioła skierowane do kobiet: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?" (Łk 24,5), są jak "kamień milowy w historii; ale także jako «kamień upadku», jeśli nie otworzymy się na Dobrą Nowinę, jeśli myślimy, że mniejszym kłopotem jest Jezus, który umarł, niż Jezus żyjący! Natomiast ileż razy w naszym życiu codziennym, musimy usłyszeć: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?». Wiele razy potrzebujemy tych słów, aby siebie ocalić od sytuacji trudnych, a nawet rozpaczliwych - stwierdził papież.

Ojciec Święty wskazał, że potrzebujemy tych słów anioła, kiedy zamykamy się we wszelkiej formie egoizmu i samozadowolenia; kiedy dajemy się uwieść władzą doczesną i rzeczami tego świata, zapominając o Bogu i o bliźnim, kiedy pokładamy nasze zaufanie w ziemskich marnościach, w pieniądzu, w sukcesie. Natomiast wsłuchując się w nie możemy otworzyć się na Dawcę Życia i tego, który obdarza prawdziwą nadzieją. Zauważył, że akceptacja tych słów anioła nie jest oczywista. Pytanie jakie stawia anioł, pozwala nam przezwyciężyć pokusę, aby spojrzeć wstecz na to, co było wczoraj i popycha nas naprzód, ku przyszłości. jest też ono skierowane do każdego z nas. "To napomnienie: «dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?» pomaga nam wyjść z naszych przestrzeni smutku i otwiera perspektywy na radość i nadzieję. Tę nadzieję, która usuwa kamienie z grobów i zachęca do głoszenia Dobrej Nowiny, zdolnej do rodzenia nowego życia dla innych. Powtórzmy to zdanie anioła, aby zapadło w nasze serca i w naszą pamięć, a następnie niech każdy odpowie w milczeniu: «dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?». Powtórzymy je.... «dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?». Spójrzcie bracia i siostry, On żyje! jest z nami. Nie uciekajmy się do tak wielu grobów, które wiele nam obiecują, piękno, a w końcu nic tobie nie dają. On jest Żyjącym. Nie szukajmy żyjącego wśród umarłych" - zakończył swoją katechezę papież Franciszek.

Papież do Polaków: światło zmartwychwstania otwiera perspektywy na radość i nadzieję

O znaczeniu światła zmartwychwstania dla naszego życia przypomniał Ojciec Święty pozdrawiając pielgrzymów polskich. Zaznaczył, że pomaga nam ono wyjść z naszych przestrzeni smutku i otwiera perspektywy na radość i nadzieję.

Słowa papieża Franciszka skierowane do Polaków:

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, wobec pustego grobu Jezusa Chrystusa, uświadamiamy sobie, że światło zmartwychwstania przenika całe nasze życie, pomaga nam wyjść z naszych przestrzeni smutku i otwiera perspektywy na radość i nadzieję. Niech ta radość i nadzieja napełnia zawsze wasze serca! Niech Bóg wam błogosławi!

Wcześniej życzenia z okazji przypadających dziś imienin Ojca Świętego papieżowi Franciszkowi (ochrzczonemu jako Jerzy) złożył kierownik sekcji polskiej i słowiańskiej Sekretariatu Stanu, ks. prał. Paweł Ptasznik. Następnie streścił on papieską katechezę w języku polskim:

Drodzy bracia i siostry,

W tych dniach świętujemy w radości wielkanocnej wielką tajemnicę Zmartwychwstania Jezusa. Jest to radość prawdziwa, głęboka, oparta na pewności, że Chrystus zmartwychwstały już więcej nie umiera, lecz żyje i działa w Kościele i w świecie. Ta pewność mieszka w sercach wierzących od owego poranka wielkanocnego, gdy kobiety przyszły do grobu Jezusa a aniołowie powiedzieli do nich: "Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?" (Łk 24,5). To pytanie pozwala nam przezwyciężyć pokusę patrzenia wstecz, na to, co było wczoraj, a skłania nas by patrzeć naprzód, ku przyszłości. Jezus nie jest w grobie, zmartwychwstał, żyje, jest Tym, który nieustannie odnawia swoje ciało, którym jest Kościół. "Wczoraj" to grób Jezusa i Kościoła, grób prawdy i sprawiedliwości; "Dzisiaj" to odwieczne zmartwychwstanie, do którego popycha nas Duch Święty, dając nam pełną wolność.

Papież Franciszek podziękował za życzenia świąteczne i imieninowe

Na zakończenie dzisiejszej audiencji Ojciec Święty podziękował za życzenia jakie napłynęły do niego z całego świata z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz przypadających dziś imienin. Przypomniał, że w najbliższą niedzielę w Alba w Piemoncie zostanie ogłoszony błogosławionym włoski dominikanin, o. Giuseppe Girotti, (1905-1945) który poniósł śmierć męczeńską w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Franciszek wyjaśnił, że nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie życzenia, jakie napłynęły do niego w minionych dniach. Poprosił, by modlić się nadal w jego intencji oraz jego posługi dla Kościoła. Mówiąc natomiast o niedzielnej beatyfikacji o. Giuseppe Girottiego papież wyraził życzenie, aby jego heroiczne świadectwo wiary chrześcijańskiej i męczeństwo wzbudziły w wielu osobach pragnienie coraz pełniejszego przylgnięcia do Chrystusa i Jego Ewangelii. Powodem zesłania do Dachau tego przyszłego błogosławionego było udzielanie pomocy prześladowanym Żydom.

Ojciec Święty dzieli niepokój pracowników huty "Lucchini" w Piombino

Na zakończenie audiencji papież Franciszek wyraził solidarność z pracownikami zamykanej huty "Lucchini" w Piombino. Przed wygaszeniem wielkiego pieca (co nastąpiło minionej nocy) przesłali oni Ojcu Świętemu nagranie video.

"Drodzy robotnicy, drodzy bracia, na waszych twarzach odmalowały się głęboki smutek i obawy ojców rodzin, którzy domagają się poszanowania swego prawa do pracy, żeby godnie żyć oraz troszczyć się, wykarmić i wychować swoje dzieci. Bądźcie pewni o mojej solidarności i modlitwie. Nie zniechęcajcie się, papież jest z wami i modli się za was, aby gdy zagasną ludzkie nadzieje, zawsze jaśniała Boża nadzieja, która nigdy nie zawodzi. Drodzy robotnicy, drodzy bracia, ściskam was po bratersku a wszystkich odpowiedzialnych proszę o podjęcie wszelkich wysiłków kreatywności i wielkoduszności, aby rozpalić nadzieję w sercach tych naszych braci i sercach tych wszystkich bezrobotnych, z powodu odrzucenia i kryzysu gospodarczego. Proszę was, otwórzcie oczy i nie pozostawajcie z założonymi rękami!" - zaapelował papież.

 

Więcej»

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie szukajcie żyjącego wśród umarłych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.