KAI / tk
O konieczności refleksji nad zaangażowaniem osób świeckich w dzieło ewangelizacji w świetle dokumentów II Soboru Watykańskiego mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.
KAI / pk
Argentyński ksiądz Guillermo Marcó przeprowadził dla portalu Infobae długi wywiad z papieżem Franciszkiem z okazji 10. rocznicy jego wyboru na papieża. Franciszek zdradza m.in., dlaczego kocha być księdzem, dlaczego nie chciał zobaczyć oryginalnej wersji Madonny Rozwiązującej Węzły w Augsburgu, jaki jest nastrój wśród kardynałów i co chciałby powiedzieć dzieciom i młodzieży, rodzicom, chorym i starszym.
KAI / tk
- Zadaniem papieża w stosunku do Kościoła i biskupa w stosunku do diecezji jest wprowadzanie harmonii – mówi Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego tygodnika „Perfil”. Papież odpowiada na pytania dotyczące ogólnej sytuacji Kościoła i świata, jak i swojego osobistego doświadczenia, czy to sprzed lat, czy to z pełnienia posługi papieskiej.
Jaki wpływ na świat ma osobista wrażliwość papieża? Czy dziesięć lat pontyfikatu to naprawdę nowa epoka w Kościele? Skąd bierze się niezrozumienie, które często towarzyszy papieskim wypowiedziom? Na te pytania w naszej rozmowie odpowiada Michał Kłosowski - zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze", autor książki "Dekada Franciszka".
Jezuici Powołania / Facebook / mł
Nie da się ukryć, że papież jest jezuitą. Oto 10 dowodów na to, że jest uważnym uczniem św. Ignacego
Papież Franciszek jest jezuitą - to widać w jego posłudze i nauczaniu. W czym dokładnie? Andrzej Pietrzyk SJ przygotował autorskie zestawienie dziesięciu myśli z "Ćwiczeń duchowych" świętego Ignacego, którymi papież kieruje się na co dzień.
PAP / tk
Papież Franciszek powiedział, że w prezencie z okazji dziesiątej rocznicy swego pontyfikatu chciałby pokoju na świecie. W przypadającą w poniedziałek rocznicę jego wyboru Watykan opublikował pierwszy podcast z osobistymi refleksjami Franciszka.
KAI
„Trwajmy zjednoczeni w wierze i w solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią w wyniku wojny. Nade wszystko nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim” – zaapelował Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa.
KAI
Jezus spragniony miłości gasi nasze pragnienie miłością – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
PAP
Synod nt. znaczenia synodalności wydaje się koronnym dziełem Franciszka, i z pewnością to dzieło będzie się starał doprowadzić do końca. Papież pragnie uczynić Kościół bardziej synodalnym, to znaczy znacznie bardziej wspólnotowym, gdzie każdy czuje się odpowiedzialnym za jego misję i jest w nią zaangażowany. A przede wszystkim otwartym na głos Ducha Świętego i nowe „znaki czasu”. Jutro przypada 10. rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.
PAP / pk
- Jestem stary. Mam mniejszą wytrzymałość fizyczną. Problem z kolanem to było fizyczne upokorzenie - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla włoskojęzycznej telewizji szwajcarskiej Rsi. Jego fragmenty przytaczają w piątek gazety "Corriere della Sera", "La Repubblica" i "La Stampa". Papież odniósł się również do sytuacji na Ukrainie.
KAI / tk
Niedawna pierwsza rocznica rosyjskiego najazdu na Ukrainę i zbliżające się 10-lecie pontyfikatu Franciszka stały się dla włoskiego politologa i watykanisty Marco Politiego okazją do rozważań nt. najnowszych pokojowych inicjatyw papieża i reakcji na nie.
PAP / tk
Papież Franciszek napisał, że "przemoc wobec kobiet to otwarta rana, owoc mentalności patriarchalnego ucisku i męskiego szowinizmu". "Musimy znaleźć kurację, by uleczyć tę ranę, nie zostawiać kobiet samych" - dodał w tekście, opublikowanym w Dniu Kobiet przez włoski dziennik "La Stampa". Za "wielką niesprawiedliwość" papież uznał różnice w wynagrodzeniu mężczyzn i kobiet.
KAI / tk
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek nawiązał do przypadającego dziś Dnia Kobiet, zapewniając panie o swej modlitwie. Wezwał też wiernych do modlitwy za udręczony naród ukraiński.
KAI / tk
O ewangelizacji jako posłudze kościelnej w świetle Dekretu II Soboru Watykańskiego o działalności misyjnej Kościoła „Ad gentes” mówił papież Frabciszek podczas środowej audiencji ogólnej.
KAI / pk
Czy Jorge Bergoglio jest peronistą i dlaczego przyjmuje w Watykanie tak wielu polityków peronistów? Czy z ubóstwa uczynił cnotę, która sprawia, iż zarzuca mu się promowanie "najbiedniejszego"? Czy rzeczywiście nie chce przyjechać do Argentyny? Na te i wiele innych pytań papież odpowiada w książce "Pasterz. Wyzwania, powody i refleksje Franciszka na temat jego pontyfikatu", który właśnie ukazała się w Argentynie i na świecie.
KAI / tk
Kościół potrzebuje kapłańskiej ofiarności, aby ludzie widzieli, że Bóg jest zawsze z nimi – mówił Papież do przyszłych kapłanów ze Stanów Zjednoczonych. Franciszek przyjął na audiencji wspólnotę wyższego seminarium duchownego Saint Mary w Cleveland.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za ofiary niedawnego wypadku kolejowego w Grecji i katastrofy migrantów u wybrzeży Włoch.
KAI
Przebywając z Jezusem naprawdę uczymy się rozpoznawać w Jego obliczu jaśniejące piękno miłości, która daje siebie, nawet wówczas, gdy nosi ślady krzyża – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.
vaticannews.va / KAI / pzk
„Także ja często, przynajmniej w pewnej części, oglądam waszą transmisję” – przyznał dziś Papież podczas spotkania z zespołem przygotowującym sobotni i niedzielny program katolicki „Na Jego obraz” dla włoskiej telewizji publicznej Rai. Franciszek powiedział, że słucha i rozważa fragmenty przed modlitwą Anioł Pański do godz. 12, kiedy pojawia się w oknie przed pielgrzymami. „Trochę jakby to był pokój oczekiwań (…). I czasem wspomniałem [potem] pewien temat, który mnie szczególnie poruszył” – wyznał.
KAI / mł
W Watykanie nie było dziś tradycyjnej audiencji środowej, ponieważ Ojciec Święty i jego najbliżsi współpracownicy odprawiają rekolekcje wielkopostne, co pociąga za sobą zawieszenie wszelkiej działalności publicznej. Sześciodniowy czas ćwiczeń duchowych rozpoczął się w niedzielę i, decyzją Franciszka, trzeci rok z rzędu ma charakter indywidualny.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}