PAP / pk
Papież Franciszek przybył w piątek do Sudanu Południowego. Samolot z papieżem wylądował na lotnisku w stolicy kraju, Dżubie. W tym najmłodszym i jednym z najuboższych krajów świata Franciszek pozostanie do niedzieli.
KAI / pk
O godz. 10.50 samolot A-359 włoskich linii lotniczych ITA Airways wystartował z lotniska "Nidjili" w Kinszasie w drogę do stolicy Sudanu Południowego, Dżuby. Lot potrwa około 3 godz. i 20 minut, a przylot planowany jest na godz. 15.00 (14.00 czasu polskiego).
KAI / tk
Papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, diakonami, seminarzystami oraz osobami konsekrowanymi w Demokratycznej Republice Konga, zwrócił uwagę na trzy wyzwania stojące przed duchowieństwem: duchowa przeciętność, światowa wygoda, powierzchowność.
KAI / tk
Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.
KAI / tk
- Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.
KAI / mł
Niech to będzie właściwy czas dla ciebie, który nosisz na sercu ciężkie brzemię i potrzebujesz, by zostało ono zdjęte, abyś mógł znowu oddychać. I niech to będzie właściwy czas dla was, którzy w tym kraju nazywacie się chrześcijanami, ale dopuszczacie się przemocy; to do was Pan mówi: „Złóżcie broń, przyjmijcie miłosierdzie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.
PAP / mł
Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.
PAP / pk
Papież Franciszek przybył we wtorek do Kinszasy, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, rozpoczynając swoją sześciodniową podróż po Afryce, w trakcie której odwiedzi też Sudan Południowy. - To piękna podróż - powiedział dziennikarzom podczas lotu z Rzymu.
PAP / pk
Papież Franciszek wyruszył we wtorek rano w sześciodniową podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Samolot z papieżem odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino. Po południu Franciszek przybędzie do stolicy DRK - Kinszasy.
KAI / tk
"Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich". Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.
KAI / tk
W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Papieska pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”.
PAP / jk
Po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek, odnosząc się do najważniejszych bieżących wydarzeń, zaapelował o natychmiastowe przerwanie przemocy i ataków między Palestyńczykami i Izraelczykami oraz o dialog i poszukiwanie pokoju. Wezwał też wiernych, by pamiętali o Ukrainie. Tradycyjnie, prosił też, aby modlili się za niego.
KAI / jk
O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie innych zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do przypadającego na dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii św. Mateusza, w którym Jezus wygłasza osiem Błogosławieństw.
KAI
Papieża odwiedzili dziś księża archidiecezji Barcelony zajmujący się duszpasterstwem młodych. Ojciec Święty zachęcał ich do podejmowania starań o braterstwo we wszystkich środowiskach społecznych, ucząc się i nauczając przyjmowania oraz pracowania z wszystkimi. Wręczył im także specjalny list.
KAI
Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.
KAI / tk
- Wasza dobroczynność jest wszechstronna, wymagająca otwartego umysłu oraz zdolności koordynacji – mówił papież do Włoskiego Stowarzyszenia Fundacji i Organizacji Filantropijnych Assifero. Franciszek wskazał na trzy rzeczy, o które należy dbać i je rozwijać.
KAI / tk
- To nie jest częste wydarzenie, żeby wyznawcy 12 religii z całego świata zebrali się i dyskutowali na ważne tematy dotyczące spotkania oraz dialogu w celu promocji pokoju, a także zrozumienia, w naszym zranionym świecie – tak ocenił Franciszek Konferencję „Kobiety budujące kulturę międzyreligijnego spotkania”.
KAI / mł
Plotki o możliwej rezygnacji Franciszka i spekulacje, że jego problemy zdrowotne są poważniejsze niż przyznał Watykan, krążą od czasu, gdy w 2021 roku papież przeszedł operację usunięcia 33 centymetrów jelita grubego. W wywiadzie dla Associated Press Franciszek wyjaśnił, czy planuje rezygnację z posługi.
PAP / tk
- Homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla agencji Associated Press. Za grzech uznał także to, że są biskupi, którzy popierają przepisy penalizujące homoseksualizm i dyskryminujące osoby o takiej orientacji.
KAI / tk
Trąd jest chorobą, „o której wielu uważa, że już zanikła. To, co powinno nas niepokoić, dziś bardziej niż kiedykolwiek, to fakt, iż nie tylko choroba może zostać zapomniana, ale również osoby” – napisał Franciszek w przesłaniu do uczestników II Sympozjum nt. choroby Hansena. Ich spotkanie odbywa się pod hasłem „Nie zostawić nikogo z tyłu”.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}