Papież błogosławi brazylijskiej Kampanii Braterstwa

Papież błogosławi brazylijskiej Kampanii Braterstwa
fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI

W Środę Popielcową Kościół w Brazylii zainaugurował w całym kraju sześćdziesiątą Kampanię Braterstwa. Jej hasłem jest „Braterstwo i przyjaźń społeczna” a wskazaniem słowa Jezusa skierowane do uczniów „Wy wszyscy jesteście braćmi i siostrami”. Kampanii pobłogosławił Papież Franciszek, który, w specjalnym przesłaniu, przypomniał o znaczeniu budowania międzyludzkiego braterstwa dla naszej przyszłości.

W 2022 roku odbywały się w Brazylii wybory prezydenckie. W trakcie gorącej i napiętej kampanii, ukazała się rzeczywistość podzielonego i spolaryzowanego narodu brazylijskiego, wraz ze wzrostem obojętności i nienawiści. Zaistniała wówczas sytuacja społeczna dotknęła serc tamtejszych biskupów, którzy nawiązując do bogatego nauczania Papieża Franciszka, który w encyklice „Fratelli tutti” przedstawił światu ideę przyjaźni społecznej postanowili tegoroczną Kampanię Braterstwa poświęcić tematyce mającej na celu zabliźnienie ran społecznego podziału i nienawiści, które nadal utrzymują się w życiu tego narodu.

DEON.PL POLECA
Podczas uroczystego otwarcia kampanii w siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w stołecznej Brasílii, bp Ricardo Hoepers sekretarz generalny episkopatu zauważył, że tegoroczna Kampania Braterstwa odbywa się w kontekście komunii, uczestnictwa i misji synodu biskupów oraz w ramach przygotowań do Jubileuszu 2025, który zaprasza wszystkich do bycia pielgrzymami nadziei.

„W obliczu różnych współczesnych sposobów eliminowania lub ignorowania innych trzeba umieć zareagować nowym marzeniem o braterstwie i przyjaźni społecznej, które nie ogranicza się do słów” – zaznaczył wspomniany hierarcha i zaprosił wszystkich Brazylijczyków, „aby zaczęli od uzdrawiania ran wrogości i niezgody na rzecz pojednania w rodzinach, wspólnotach kościelnych i całym Kościele w Brazylii”. „Wychodząc poza nasze mury trzeba głosić miłość, pojednanie, sprawiedliwość, szacunek i pokój w społeczeństwie, gdyż Bóg stworzył nas wszystkich z tą samą godnością, na swój obraz i podobieństwo” – podkreślił bp Ricardo Hoepers.

DEON.PL POLECA

Miejmy nadzieję, że spełni się życzenie Franciszka skierowane do Brazylijczyków, by „Kampania Braterstwa pomogła ludziom i wspólnotom tego umiłowanego narodu brazylijskiego w procesie nawrócenia do Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa, przezwyciężając wszelkie podziały, obojętność, nienawiść i przemoc”.

Ojciec Święty skierował do narodu brazylijskiego specjalne przesłanie, w którym zachęca naród brazylijski: „budujcie prawdziwe powszechne braterstwo, które sprzyja naszemu życiu w społeczeństwie i naszemu przetrwaniu na ziemi, w naszym wspólnym domu, nie tracąc nigdy z oczu Nieba, gdzie Ojciec przyjmie nas wszystkich jako swoich synów i córki”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież błogosławi brazylijskiej Kampanii Braterstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.