Zmiany w Watykanie. Nowy sekretarz dykasterii ekumenicznej i nowy nuncjusz w Rumunii i Mołdawii

Zmiany w Watykanie. Nowy sekretarz dykasterii ekumenicznej i nowy nuncjusz w Rumunii i Mołdawii
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o zmianach na stanowisku nuncjusza w Rumunii i Mołdawii oraz o zmianie sekretarza dykasterii ekumenicznej. Papież mianował księdza Flavio Pace sekretarzem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przydzielając mu stolicę tytularną Dolia i nadając mu osobisty tytuł arcybiskupa. Abp Giampiero Glodera, dotychczasowy nuncjusz apostolski na Kubie, został przedstawicielem Watykanu w Rumunii i Mołdawii.

Nowy sekretarz dykasterii ekumenicznej

Arcybiskup nominat Flavio Pace urodził się 29 lipca 1977 w Monzie. 8 czerwca 2002 otrzymał święcenia kapłańskie i został inkarnowany do archidiecezji mediolańskiej. Po święceniach pracował jako wikariusz w Abbiategrasso. Opiekował się młodzieżą, nauczał religii i był kapelanem w lokalnym hospicjum. Następnie rozpoczął studia w Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamologii, gdzie uzyskał certyfikat z islamologii, a następnie współpracował przy niektórych inicjatywach dotyczących relacji między archidiecezją mediolańską a islamem. W 2011 rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. 3 lutego 2020 został mianowany przez papieża Franciszka podsekretarzem tej dykasterii.  

DEON.PL POLECA
Zadaniem do spraw Popierania Jedności Chrześcijan jest zajmowanie się dziełem ekumenicznym, poprzez odpowiednie inicjatywy i przedsięwzięcia, podejmowane zarówno wewnątrz Kościoła katolickiego, jak i w relacjach z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, zmierzające do przywrócenia jedności chrześcijan.

Nowy nuncjusz w Rumunii i Mołdawii

Abp Giampiero Gloder urodził się 15 maja 1958 w miejscowości Asiago (prowincja Vicenza w północno-wschodnich Włoszech). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1983 i został inkardynowany do diecezji padewskiej. 1 lipca 1992 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, po czym został skierowany do pracy w nuncjaturze w Gwatemali. Po powrocie do Watykanu 16 czerwca 1995 rozpoczął pracę w Sekcji do Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Był radcą nuncjatury i kierownikiem urzędu do zadań specjalnych w Sekretariacie Stanu. 21 września 2013 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem i przewodniczącym Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich - przyszłych nuncjuszy i sekretarzy nuncjatur apostolskich, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Telde. 20 grudnia 2014 roku został mianowany wicekamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. 11 października 2019 został nuncjuszem apostolskim na Kubie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.

Poruszające...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmiany w Watykanie. Nowy sekretarz dykasterii ekumenicznej i nowy nuncjusz w Rumunii i Mołdawii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.