Papieskie przesłanie na ogólnopolski dzień Judaizmu

Papieskie przesłanie na ogólnopolski dzień Judaizmu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
KAI / kw

Do pielęgnowania spuścizny troski i szacunku w dialogu chrześcijańsko-żydowskim zachęcił papież Franciszek uczestników ogólnopolskich obchodów XIX Dnia Judaizmu. Odbywa się on dzisiaj w Toruniu.

"Ojciec Święty podziela nadzieję Biskupów polskich, by dialog katolicko-żydowski służył przemianie oblicza ziemi" - czytamy w liście podpisanym przez abp Angelo Becciu, zastępcę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej ds. ogólnych.

Zamieszczamy pełną treść listu do organizatorów ogólnopolskich obchodów XIX Dnia Judaizmu, który dzisiaj odbywa się w Toruniu, na czele z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim:

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie,

Jego Świątobliwość Franciszek dziękuje za informację o ogólnopolskich obchodach XIX Dnia Judaizmu, jakie będą miały miejsce w Toruniu, w dniu 17 stycznia br.

Ojciec Święty jednoczy się duchowo z Biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi Świeckimi Kościoła w Polsce oraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Polski i z Izraela, podejmującymi wspólną refleksję nad Słowem Bożym, z którego wyrastają te same korzenie wielowiekowej kultury żydów i chrześcijan.

Mając w pamięci fakt, że w tym roku przypada 50.rocznica ogłoszenia przez Sobór Watykański II Deklaracji "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, wyraża nadzieję, że ta refleksja odnowi wzajemne poczucie duchowego pokrewieństwa obydwu religii i umocni braterskie więzi pomiędzy tymi, którzy przyzywają jako Ojca tego samego Boga.

Zachęca, aby szczególne w ojczyźnie św. Jana Pawła II, którego nauczanie i świadectwo wniosły tak wiele światła i mądrości w dialog chrześcijańsko-żydowski, wytrwale była pielęgnowana ta spuścizna wzajemnego szacunku i troski, jaką udało się przechować w ciągu wieków i w niedawnej historii, pomimo często bolesnych doświadczeń i za cenę niemałych ofiar poniesionych zarówno przez społeczność żydów, jak i chrześcijan.

Papież Franciszek podziela nadzieję Biskupów polskich, że "dialog katolicko-żydowski będzie służył przemianie oblicza ziemi, (...) na której chrześcijanie i żydzi pragną wspólnie świadczyć o wspaniałości Boga, dzieła stworzenia, godności człowieka i jego przeznaczenia do Życia wiecznego" (List Episkopatu Polski, 6.10.2015).

W tym duchu zawierza wszystkich uczestniczących w obchodach XIX Dnia Judaizmu w Polsce miłosierdziu Boga i wyprasza Jego błogosławieństwo.

podpisał:

Oddany w Panu

Arcybiskup Angelo Becciu, Substytut Sekretariatu Stanu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie przesłanie na ogólnopolski dzień Judaizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.