Papież - bezpłatne procesy dot. małżeństw

Papież - bezpłatne procesy dot. małżeństw
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie PAP / CTV / ptsj

Papież Franciszek wyznał w piątek, że chciałby, aby wszystkie procesy kanoniczne w sprawie orzekania nieważności małżeństwa były bezpłatne. Życzenie to wyraził podczas spotkania z sędziami Roty Rzymskiej.

W przemówieniu z okazji inauguracji nowego roku sądowego w tym watykańskim trybunale, który jest najwyższym sądem apelacyjnym wobec wyroków diecezjalnych, papież powiedział: "Sakramenty są bezpłatne, sakramenty obdarzają nas łaską. A proces małżeński dotyczy sakramentu małżeństwa".

"Jakże bym chciał, aby wszystkie procesy były bezpłatne" - dodał Franciszek.

Ponadto stwierdził, że w każdym trybunale kościelnym powinni być adwokaci niepobierający opłat, co zapewniłoby wszystkim wiernym "realny dostęp do wymiaru sprawiedliwości Kościoła".

Papież zauważył z zadowoleniem, że w "znacznej liczbie" spraw w Rocie Rzymskiej adwokaci już świadczą bezpłatne usługi w przypadku osób borykających się z problemami finansowymi.

W przemówieniu Franciszek powiedział też, że kryzys małżeństwa ma często u swych podstaw kryzys wiary.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież - bezpłatne procesy dot. małżeństw
Komentarze (11)
DP
Danuta Pawłowska
24 stycznia 2015, 22:17
Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! (Mk 10, 2-12) „Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej,którą wam głosiliśmy-niech będzie przeklęty” ( Gal.1:8 ) [url]http://gloria.tv/media/JtdNhGQrqfh[/url]
TK
tata krolik
24 stycznia 2015, 10:35
Szkoda, że nie zaapelował o bezpłatną szkołę kościelną dla dzieci, zwłaszcza dla królików.
M
Mary_land
24 stycznia 2015, 10:19
Polecam poczytać o kwesti stwierdzenia nieważności małżeństwa tego adwokata kościelnego: www.niemarozwoduwkosciele.pl - pisze między innymi o tym ile to kosztuje...
SZ
Stan z Ua
24 stycznia 2015, 09:50
Z czego mam żyć, Ojcze Święty? Jestem sedzią sądu, nie pracuję w parafii, bo nie mam czasu, od biskupa w zamian za pracę otrzymiję intencje mszalne, jak mi to zabierzecie to za co mam żyć? Studiowałem osiem lat, każde wakacje pracowałem w Stanach aby zarobić na studia. Jeśli nie bedę maiał z czego się utrzymać to zostawiam sąd biskupi i wracam do parafii. 
R
Rozwodnik.
24 stycznia 2015, 08:20
Papież zamiast myśleć jak małżeństwa scalać otwiera swoją decyzją furtkę do wielu rodzinnych tragedii,które  jeszcze bardziej osłabią autorytet kościoła!!! Nadzieja w tym,że ,,podwładni,,bez hasy nic w  temacie nie bdą robili.
DZ
Dzidek z babka po 70
24 stycznia 2015, 02:35
To my już całej emerytury księdzom w łapy dawać nie musimy. Hurra!!! A rozwód z braku małżeńskiego pożycia mamy załatwiony. Cuda, cuda prawdziwe sie dzieją. I Bogu za to chwała. No i Franciszkowi tez.
S
superrozwodnik
23 stycznia 2015, 17:34
Superpapież załawi superszybkie i supertanie unieważnianie małżeństw.
A
Alfista
23 stycznia 2015, 17:31
W tym momencie i z tym pomysłem to chyba Superpapież się nie wstrzelił w oczekiwania Marxa i spółki.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
23 stycznia 2015, 16:57
Niech zatem tym adwokatom zapewi on darmowe wyżywienie, ubranie, mieszkanie i inne sprawy związane z normalną egzystencją. Nie jest sztuką być hojnym na cudzy koszt.
K
Karol
23 stycznia 2015, 16:19
Tak właśnie wyglada Kościół w Ameryce Południowej. Problemem nie jest to, że małżeństwa się rozpadają. Problemem jest długa kolejka do sądu, opłaty, czas oczekiwania. A biskupi chcieliby, żeby unieważniano szybko i bez zbędnych formalności. Nie oburzajmy się zatem na postanowienia Synodu. Klepnięte zostanie tylko to, co od dawna ma miejsce m. in. w ojczyźnie Ojca Świętego. A Komunia Św. dla "rozwodników"? Nie wygłupiajmy się; na zachodzie to już norma.
R
Rozwodnik
24 stycznia 2015, 08:24
MODERMIZM!

Skomentuj artykuł

Papież - bezpłatne procesy dot. małżeństw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.