Papież: chrzest wymaga wyrzeczenia się szatana. I przyniesie trudne doświadczenia

Papież: chrzest wymaga wyrzeczenia się szatana. I przyniesie trudne doświadczenia
(fot. Grzegorz Gałązka /galazka.deon.pl)
KAI / kw

O tym, co tak naprawdę oznacza chrzest w naszym życiu oraz o tym, jak działa szatan, który chce je zniszczyć - mówił papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Kontynuując cykl katechez o tym sakramencie papież mówił o znaczeniu wody chrzcielnej, wyrzeczeniu się szatana i wyznania wiary. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 15 tys. wiernych.

PRZECZYTAJ PEŁNY TEKST KATECHEZY >>

Mówiąc o wodzie używanej w sakramencie chrztu św. Franciszek przypomniał, że jest ona źródłem życia i zdrowia, a jej brak powoduje zamieranie wszelkiej płodności. Papież wskazał również, co oznaczają jej symbole wymienione w Piśmie Świętym.

DEON.PL POLECA

Może być również przyczyną śmierci, ale może też obmywać, przemywać, oczyszczać. Papież podkreślił, że chociaż w chrzcie jesteśmy obmywania wodą, to jednak grzechy gładzi Duch Święty. Dlatego prosimy Boga, aby zesłał na wodę chrzcielną łaskę Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.

Omawiając następnie wyrzeczenie się szatana i wyznanie wiary Ojciec Święty zaznaczył, że "na ile mówię «nie» propozycjom diabła - tego, który dzieli - na tyle jestem w stanie powiedzieć «tak» Bogu, który wzywa mnie, bym upodobnił się do Niego w myślach i czynach. Nie można przylgnąć do Chrystusa stawiając warunki. Konieczne jest oderwanie się od pewnych więzów, aby móc naprawdę podjąć inne. Trzeba zerwać mosty, pozostawiając je za sobą, aby podjąć nową Drogę, którą jest Chrystus" - stwierdził Franciszek.

Odpowiedź na pytania - "Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego dzieł i wszystkich jego pokus" - sformułowana jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej: "Wyrzekam się". W ten sam sposób wyznawana jest wiara Kościoła, gdy mówimy: "Wierzę". Jest to decyzja odpowiedzialna, która wymaga przełożenia na konkretne gesty ufności w Bogu. Akt wiary zakłada pewne zobowiązanie, w którego wytrwałym dochowaniu w różnych sytuacjach i doświadczeniach życia pomoże sam chrzest  Pamiętajmy o prastarej mądrości Izraela: "Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie!" (Syr 2, 1).

Jednocześnie "Kiedy zanurzamy rękę w wodzie święconej i czynimy znak krzyża, pomyślmy z radością i wdzięcznością o chrzcie, który otrzymaliśmy i odnówmy nasze "Amen", aby żyć jako zanurzeni w miłości Trójcy Świętej" - zachęcił Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: chrzest wymaga wyrzeczenia się szatana. I przyniesie trudne doświadczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.