Papież do młodzieży: dobrze, że protestujecie, ale trzeba też budować

Papież do młodzieży: dobrze, że protestujecie, ale trzeba też budować
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
1 rok temu
PAP / kk

"Dobrze, że protestujecie, ale trzeba też budować" - powiedział młodzieży papież Franciszek podczas czwartkowej wizyty w rzymskiej siedzibie fundacji edukacyjnej "Scholas Occurrentes", założonej z jego inicjatywy 20 lat temu w jego ojczystej Argentynie.

W czasie czwartych od początku pontyfikatu Franciszka jego odwiedzin w siedzibie fundacji na rzymskim Zatybrzu ogłoszono jej kolejne inicjatywy. Jedną z nich jest otwarcie w Mediolanie na północy Włoch ośrodka dla ofiar cyberprzemocy.

Podczas telemostu z klasztorem w mieście Pistoia w Toskanii, z Brazylią, Panamą i Rumunią papież zwrócił uwagę na znaczenie dialogu młodzieży i osób starszych. "To dzisiejsze wyzwanie - dodał - ponieważ młodzi ludzie często tracą korzenie, świadomość historii, przynależności, podczas gdy osoby starsze czują się zepchnięte na margines i umierają smutne".

Franciszek mówił o różnych inicjatywach, w jakie angażuje się młodzież, i nawiązał do niedawnych manifestacji uczniów na całym świecie w obronie klimatu.

"W różnych miastach na świecie młodzież wyszła na ulice, by bronić środowiska, Ziemi. Młodzi ludzie mają niewyobrażalną moc, są kreatywni, ale w większości przypadków nie mają liderów, którzy by ich poprowadzili" - oświadczył papież.

"Młodzi - dodał - nie są przyszłością, należy skorygować to powiedzenie. Młodzież jest teraźniejszością, jest dzisiaj. Jeśli uważamy, że młodzi są przyszłością albo że są tymczasem, to w tym «tymczasem» tracą siłę, złudzenia i w końcu zostają poskromieni lub inaczej - źle oswojeni".

"Młodzież jest teraz i musi zaangażować się teraz" - stwierdził papież.

Następnie ocenił, że "sam protest niczemu nie służy".

"Dobrze jest wyjść i protestować z jakiegoś powodu, ale trzeba też budować, odkryć, do czego jest się zdolnym. Można pomylić się tysiąc i jeden razy, ale lepiej pomylić się budując niż nie mylić się mając założone ręce" - argumentował Franciszek.

Watykańska obecnie fundacja "Scholas Occurrentes" łączy około 450 tysięcy szkół w 190 krajach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
26,94 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież do młodzieży: dobrze, że protestujecie, ale trzeba też budować
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież do młodzieży: dobrze, że protestujecie, ale trzeba też budować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.