Papież do Polaków o dziełach miłosierdzia

Papież do Polaków o dziełach miłosierdzia
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Do pełnienia dzieł miłosierdzia w rozpoczynającym się Wielkim Poście zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

"Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś rozpoczynamy Wielki Post Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. Jest to szczególnie sposobny czas, aby prosić Pana o łaskę przebaczenia każdego zła, i by spełniać z otwartym i szczerym sercem dzieła miłosierdzia dla innych. Bądźcie miłosierni jak Ojciec! Jego błogosławieństwo niech Wam stale towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" - powiedział Franciszka do Polaków.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dziś skupiamy się na starożytnej instytucji "jubileuszu", o jakiej mówi Pismo Święte. W Księdze Kapłańskiej czytamy: "Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, oznajmijcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz - każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu" (25,10.13). Zgodnie z tymi przepisami, jeśli ktoś został zmuszony do sprzedania swojej ziemi lub swego domu, to w roku jubileuszowym mógł je odzyskać; a jeśli ktoś zaciągnął długi i nie mógł ich spłacić, czy został zmuszony do służby wierzycielowi, mógł swobodnie wrócić do swojej rodziny i odzyskać cały swój majątek. Był to rodzaj "ogólnego darowania długów".

DEON.PL POLECA

Podobnie także inne instytucje i inne przepisy regulowały życie ludu Bożego, tak aby można było doświadczyć miłosierdzia Pana za pośrednictwem miłosierdzia ludzi. Stąd zachęta do dawania "dziesięciny" na potrzeby biednych, "pierwocin" dla lewitów i cudzoziemców, do udzielania pożyczek z zaniechaniem lichwy, do odważnego otwarcia się i dzielenia z innymi - w rodzinie, między rodzinami, w społeczeństwie, pomiędzy narodami i kontynentami. W istocie, jak w przeszłości, tak i teraz, jubileusz ma służyć nam pomocą, byśmy konkretnie żyli braterstwem, budowanym na wzajemnej pomocy.

W dzisiejsze audiencji wzięli udział: Grupa Dam i Kawalerów Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, pielgrzymi z parafii Najświętszego Serca Jezusowego ze Strzegomia, parafii św. Jadwigi Śląskiej z Gilowa koło Dzierżoniowa, Oaza z Bornego Sulinowa, grupa modlitewna za chorych ze Strzegomia, pielgrzymka rodzinna ze Śląska a także biura podróży:"Crear" i, "MondoTravel" z Warszawy oraz "PAX" z Białegostoku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków o dziełach miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.