Papież Franciszek: nie można tolerować rasizmu

Papież Franciszek: nie można tolerować rasizmu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
1 rok temu
PAP / KAI / kk

Papież Franciszek, zwracając się do wiernych w Stanach Zjednoczonych, powiedział w środę, że nie można tolerować rasizmu i jednocześnie twierdzić, że broni się świętości życia. Nawiązując do zamieszek w USA podkreślił, że przemocą niczego się nie osiągnie.

"Obserwowałem z wielką troską bolesne niepokoje społeczne w waszym kraju w ostatnich dniach po tragicznej śmierci pana George'a Floyda" - powiedział papież, zwracając się do wiernych ze Stanów Zjednoczonych podczas audiencji generalnej transmitowanej przez watykańskie media. W ten sposób nawiązał do rozruchów w kraju po śmierci Afroamerykanina zabitego przez policjanta w Minneapolis.

"Moi przyjaciele, nie możemy tolerować ani odwracać wzroku od wszelkiego rodzaju rasizmu i wykluczenia i twierdzić zarazem, że broni się świętości każdego ludzkiego życia" - mówił.

"Jednocześnie musimy uznać, że przemoc ostatnich nocy jest autodestrukcyjna i daremna. Niczego nie osiąga się przemocą, a tak wiele się traci" - dodał Franciszek.

Zapewnił, że łączy się z kościołem w Minneapolis i całym Kościołem w Stanach Zjednoczonych w modlitwie za George'a Floyda oraz "za tych wszystkich, którzy stracili życie w wyniku grzechu rasizmu".

"Módlmy się o pocieszenie dla ich rodzin pogrążonych w żałobie i przyjaciół. Błagajmy o pojednanie narodowe i pokój, za którym tęsknimy" - wezwał papież.

Nawiązując do patronki Ameryki powiedział: "Niech Matka Boża z Guadalupe, Matka Ameryki, wstawia się za wszystkimi, którzy działają na rzecz pokoju i sprawiedliwości w waszym kraju i na całym świecie".

Oto słowa Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

Pozdrawiam wiernych języka angielskiego, łączących się z nami za pośrednictwem mediów.

Drodzy bracia i siostry w Stanach Zjednoczonych, z wielkim niepokojem obserwowałem zatrważające niepokoje społeczne w waszym kraju w minionych dniach, po tragicznej śmierci pana George'a Floyda.

Moi przyjaciele, nie możemy tolerować ani przymykać oczu na rasizm i wykluczenie w jakiejkolwiek formie, i pomimo to twierdzić, że bronimy świętości każdego ludzkiego życia. Jednocześnie musimy uznać, że „przemoc minionych nocy jest samoniszcząca i samobójcza. Na drodze przemocy nic się nie zyskuje a tak wiele traci".

Łączę się dzisiaj z kościołem św. Pawła w Minneapolis oraz Kościołem w całych Stanach Zjednoczonych, modląc się o wieczny odpoczynek dla duszy George'a Floyda i tych wszystkich, którzy stracili życie w wyniku grzechu rasizmu. Módlmy się o pocieszenie ich rodzin pogrążonych w żałobie i przyjaciół. Błagajmy o pojednanie narodowe i pokój, za którym tęsknimy. Niech Matka Boża z Guadalupe, Matka Ameryki, wstawia się za tymi wszystkimi, którzy pracują na rzecz pokoju i sprawiedliwości w waszym kraju i na całym świecie.

Niech Bóg błogosławi was wszystkich i wasze rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: nie można tolerować rasizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.