Papież: dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie

Papież: dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
2 lata temu
PAP / jp

- Bezrobocie na świecie wśród osób młodych i dojrzałych osiągnęło dramatyczne rozmiary i wymaga poczucia sprawiedliwości, a także odpowiedzialności - powiedział papież Franciszek podczas spotkania w sobotę z watykańską fundacją Centesimus Annus - Pro Pontefice.

W przemówieniu do uczestników kongresu fundacji Franciszek mówił: "Jak nie być zaniepokojonym poważnym problemem bezrobocia osób młodych i dojrzałych, które nie dysponują środkami, by rozwijać samych siebie?".

- To problem, który osiągnął naprawdę dramatyczne rozmiary tak w krajach rozwiniętych, jak i w tych rozwijających się i wymaga rozwiązania w poczuciu sprawiedliwości międzypokoleniowej i odpowiedzialności za przyszłość - oświadczył papież.

Zwracając się do 250 osób, przybyłych na konferencję na temat zatrudnienia i godności oraz solidarności społecznej Franciszek stwierdził, że wszystkim wysiłkom na rzecz poprawy sytuacji musi towarzyszyć troska nie tylko o jednostki, ale także o rodziny.

Przypomniał, że podczas dwóch niedawnych synodów biskupów na temat rodziny mówiono, że to na niej odbijają się problemy z zatrudnieniem.

Papież podziękował fundacji za starania na rzecz poszukiwania “alternatywnych sposobów rozumienia ekonomii, rozwoju i handlu", by - jak zaznaczył - odpowiedzieć na etyczne wyzwania, wynikające między innymi z mentalności marnotrawstwa i stylu życia, które "lekceważą biednych i gardzą słabymi".

- Krzewienie integralnego rozwoju ludzkiego - wskazał - wymaga dialogu i zainteresowania potrzebami i aspiracjami ludzi, słuchania biednych oraz o ich codziennych doświadczeniach licznych nakładających się wyrzeczeń.

Franciszek zaapelował też o występowanie z inicjatywami na rzecz społecznej inkluzji i skutecznej solidarności.

Watykańską Fundację Centesimus Annus - Pro Pontifice powołał Jan Paweł II. Jej główne cele to krzewienie nauki społecznej Kościoła wśród przedsiębiorców i innych grup, a także propagowanie zbiórki środków na utrzymanie Stolicy Apostolskiej.

"Centesimus annus" to tytuł społecznej encykliki polskiego papieża, opublikowanej w 1991 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie
Komentarze (1)
AA
a a
20 maja 2017, 19:26
może przy okazji szanowny Franciszek raczy powiedzieć, w jaki sposób do tej sytuacji przyczynili się jego przyjaciele z Rotary Club i "twardej" Masonerii??? np przez ekonomię opartą na niespłacalnym długu, pieniądzu bez pokrycia i rabunkowej eksploatacji całych państw i narodów z surowców, siły roboczej  i innych dóbr i jak to się stało, że raptem kilka osób/rodzin kontroluje większą część światowych zasobów... czy jednak nie raczy powiedzieć, bo musiałby "zasmucić" swoich przyjaciół, a może i mocodawców...

Skomentuj artykuł

Papież: dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.