Papież dziękuje Gwardzistom Szwajcarskim

Papież dziękuje Gwardzistom Szwajcarskim
(fot. PAP/EPA)
KAI / drr

Franciszek dziękował dzisiaj Gwardzistom Szwajcarskim za ich służbę w Watykanie. "Każdego dnia mogę z bliska doświadczyć waszego oddania i zaangażowania. Za to jestem bardzo wdzięczny" - powiedział papież podczas audiencji dla Gwardzistów i ich rodzin.

Zdaniem Ojca Świętego ich służba rodzi pragnienie "oddania się ważnemu i ambitnemu zadaniu". Przypomniał, że oddziały ochraniające papieża zostały powołane do tego, aby swoją służbą dawać "pogodne i radosne świadectwo chrześcijańskie". Audiencja odbyła się z okazji zaprzysiężenia 30 nowych rekrutów, które odbędzie się tradycyjnie 6 maja w Watykanie.

W przemówieniu papież nawiązał do żółto-czerwono-niebieskiego munduru Gwardzisty Watykańskiego, który został wprowadzony 100 lat temu. "Jest to wyrazisty i charakterystyczny znak, za którym stoi gotowość do poświęcenia, niezawodność i bezpieczeństwo. Gwardziści zawsze muszą być świadomi tego, że nie tylko sam mundur czyni z nich dobrych Gwardzistów Szwajcarskich. On musi ponaglać do jeszcze większej uprzejmości, ducha oddania i postawy miłości bliźniego wobec wszystkich" - powiedział Franciszek.

"Ten kto służy w Gwardii Szwajcarskiej może doświadczyć jak zbiegają się w sposób szczególny przestrzeń i czas" - zwrócił uwagę Franciszek i dodał: "Rzym nie jest tylko wielkim muzeum lecz skrzyżowaniem, na którym spotykają się turyści i pielgrzymi z całego świata, pochodzący z różnych kultur i religii. W ten ruch historii i osobistych losów jest włączony każdy z was".

Zaprzysiężenie nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej odbywa się w Watykanie tradycyjnie 6 maja. Podczas uroczystej ceremonii przysięgają oni papieżowi Franciszkowi i jego prawnym następcom "służyć wiernie, uczciwie i z honorem".

Wśród 30 nowych gwardzistów 20 pochodzi z kantonów niemieckojęzycznych, sześciu - z francusko- i czterech - włoskojęzycznych. Przysięgać będą w obecności watykańskiego "ministra spraw wewnętrznych" - substytuta ds. ogólnych, abp. Giovanniego Angelo Becciu.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. "sacco di Roma", czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież dziękuje Gwardzistom Szwajcarskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.