Papież: Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła

Papież: Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
5 lat temu
KAI / pk

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów, ośrodkiem i formą życia Kościoła. Mówił o tym papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił przed bazyliką św. Jana na Lateranie.

Liturgia ta poprzedza procesję eucharystyczną, która przejdzie do bazyliki Matki Bożej Większej. Tam papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Przypominając wypowiedziane przez Jezusa słowa ustanowienia Eucharystii, Franciszek zwrócił uwagę na Jego polecenie: "To czyńcie". Powtarzanie gestów Jezusa oznacza "czynienie" Eucharystii, "której podmiotem zawsze jest Jezus", lecz która urzeczywistnia się za pośrednictwem naszych rąk, "namaszczonych Duchem Świętym".

Papież przywołał też inne polecenie Jezusa, wypowiedziane przed rozmnożeniem chleba: "Wy dajcie im jeść". W rzeczywistości to Jezus błogosławił i łamał chleb, by nakarmić rzeszę ludzi, ale "pięć ryb i dwa chleby przynieśli uczniowie". Kawałki chleba, łamane przez Jezusa przechodziły przez ręce uczniów, którzy rozdawali te kawałki ludziom. To jest właśnie działanie z Jezusem, dawanie jeść razem z Nim. Zawsze potrzebne są te "dwa małe gesty: ofiarować trochę chleba i ryb, jakie mamy, oraz przyjmować chleb łamany z rąk Jezusa i rozdawać go wszystkim".

Ojciec Święty zauważył, że owo łamanie wyjaśnia sens słów Jezusa: "Czyńcie to na moją pamiątkę". - Jezus się złamał, łamie się dla nas. I prosi nas, byśmy się dawali, łamali dla innych. To właśnie "łamanie chleba" stało się ikoną, znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów - wskazał Franciszek. Dodał, że "Eucharystia od początku stała się ośrodkiem i formą życia Kościoła". Również wszyscy święci, znani lub anonimowi, "łamali siebie" i swe życie, aby "dać jeść" braciom.

- Ile matek, ilu ojców wraz z chlebem codziennym, krojonym na domowym stole, łamało swe serca, by rosły dzieci, by dobrze rosły! Ilu chrześcijan jako odpowiedzialnych obywateli łamało własne życie w obronie godności wszystkich, szczególnie najuboższych, wykluczonych i dyskryminowanych! Gdzie znajdują oni siłę, by to wszystko robić? Właśnie w Eucharystii: w mocy miłości zmartwychwstałego Pana, który dziś również łamie dla nas chleb i powtarza: "Czyńcie to na moją pamiątkę" - mówił papież.

Zaznaczył, że wypełnieniem tego polecenia jest też procesja eucharystyczna, która stanowi gest upamiętniający Jezusa, gest "dania jeść" dzisiejszej rzeszy ludzi, gest dzielenia się naszą wiarą i naszym życiem jako znakiem miłości Chrystusa do całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.