Papież Franciszek: chciałbym, aby przyznano kiedyś Nobla ludziom starszym

Papież Franciszek: chciałbym, aby przyznano kiedyś Nobla ludziom starszym
(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
PAP / mp

Chciałbym, by przyznano kiedyś Nagrodę Nobla ludziom starszym, którzy dają pamięć ludzkości - powiedział papież Franciszek w sobotę wiernym na spotkaniu w Pietrelcinie na południu Włoch.

Papież odwiedza miejsca związane z życiem i posługą św. Ojca Pio.
Pierwszym etapem podróży papieża śladami świętego Ojca Pio, zakonnika, stygmatyka i spowiednika, w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą jego śmierci, była Pietrelcina, jego rodzinne miasteczko. Tam papież spotkał się z tysiącami mieszkańców i wyznawców Ojca Pio, przybyłych z całych Włoch i innych krajów.
"Ludzie starzy są skarbem, proszę, nie spychajcie ich na margines, oni są mądrością" - powiedział Franciszek. Zachęcał: "Niech osoby starsze nauczą się rozmawiać z młodymi, a młodzi z seniorami".
Przemawiając na placu w Pietrelcinie, papież pytał wiernych: "Wierzycie w to, że diabeł istnieje?". "Nie bardzo? Poproszę biskupa, żeby zrobił wam katechezę" - dodał żartobliwie.
Diabeł "istnieje, siedzi w nas w środku, oszukuje nas, a Ojciec Pio obawiał się, że go zaatakuje, popchnie do grzechu" - zauważył Franciszek.
Tłumaczył wiernym, że święty Ojciec Pio "kochał Kościół ze wszystkimi jego problemami, grzechami". "Wszyscy jesteśmy grzesznikami, wstydzimy się, ale Duch Święty dał nam Kościół, który jest święty" - powiedział papież.
Wyraził pragnienie, aby mieszkańcy południa Włoch czerpali inspirację z nauczania świętego Ojca Pio w "czasie, który nie jest łatwy". "Liczba ludności spada stopniowo, ludność się starzeje, zaś wielu młodych ludzi zmuszonych jest do wyjazdu w poszukiwaniu pracy" - oświadczył.
Prosił wiernych: "Módlcie się do Matki Bożej o to, aby młodzi ludzie znaleźli pracę tutaj i nie musieli stąd wyjeżdżać" i by "młodym pokoleniom zaoferowano konkretne szanse na przyszłość pod znakiem nadziei".
"Zachęcam tę ziemię, aby strzegła jak cennego skarbu chrześcijańskiego i kapłańskiego świadectwa świętego Ojca Pio z Pietrelciny" - wezwał papież. Nazwał go "jedną z najpiękniejszych i najjaśniejszych postaci ludu" z tamtych stron.
"Ten pokorny zakonnik kapucyn zadziwił świat całym swym życiem, poświęconym modlitwie i cierpliwemu słuchaniu braci" - powiedział papież.
Po wizycie w Pietrelcinie Franciszek udał się do miejsca posługi i kultu Ojca Pio, San Giovanni Rotondo. Po przybyciu do tego miasta papież udał się do szpitala założonego przez św. Ojca Pio, Domu Ulgi w Cierpieniu. Odwiedził tam oddział onkologii dziecięcej. W San Giovanni Rotondo papież odprawi też mszę.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Święty, który ciągle jest z nami

Ojciec Pio z Pietrelciny to stygmatyk, którego relikwie pozostają nienaruszone, mimo że od jego śmierci minęło prawie pięćdziesiąt lat. Podobnie jak dawniej zadziwiał otoczenie swoją wiarą, tak dziś budzi...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: chciałbym, aby przyznano kiedyś Nobla ludziom starszym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.