Papież Franciszek: modlitwa niesie pokój

Papież Franciszek: modlitwa niesie pokój
(fot. CTV)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / drr

- Nasze serce musi być pojednane z braćmi, aby modlić się "Ojcze Nasz - stwierdził papież Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Koncelebrował ją kard. Zenon Grocholewski, a uczestniczyli pracownicy Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz kolejna grupa pracowników Muzeów Watykańskich.

Papież podkreślił, że modlitwa nie jest magią, ale powierzeniem się Ojcu. Skoncentrował swoją homilię na modlitwie "Ojcze nasz", o której mówi dzisiejsza Ewangelia (Mt 6,7-15). Zaznaczył, że Pan Jezus daje nam radę dotyczącą naszej modlitwy: abyśmy nie byli gadatliwi, nie hałasowali - zaznaczając, że chodzi tu o szum światowości, próżności. Przestrzegł, że modlitwa nie jest czynnością magiczną. Przeciwstawił wielomówstwo czarowników usiłujących kogoś uzdrowić za pomocą magii, z milczeniem osoby, która wie, że Pan Jezus zna wszystko. Pierwsze słowo, na jakie wskazuje Pan Jezus to "Ojcze" i stanowi ono klucz modlitwy. - Bez wypowiedzenia tego słowa, bez jego odczucia modlitwa nie jest możliwa - zaznaczył papież Franciszek.

- Do kogo się modlę? Do Boga Wszechmogącego? Zbyt odległy. Nie czuję tego. Ale nawet Jezus tego nie odczuwał. Do kogo się modlę? Do Boga kosmicznego? Dość to dziś częste, by modlić się dziś do Boga kosmicznego, nieprawdaż? Styl politeistyczny, który niesie współczesna kultura... Musicie się modlić do Ojca! To mocne słowo «Ojciec». Musisz się modlić do tego, Który ciebie zrodził, dał ci życie. Nie wszystkich, to byłoby zbyt anonimowe dla ciebie i dla mnie. Modlić się do tego, który ci towarzyszy w twojej drodze: zna całe twe życie. Wszystko: co jest dobre i to, co nie jest tak dobre. Zna wszystko. Jeśli nie zaczniemy modlitwy od tego słowa, nie wypowiedzianego wargami, ale sercem nie możemy się modlić jako chrześcijanie - stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że "Ojciec", to "słowo mocne", otwierające drzwi. Przypomniał postawę Izaaka podczas ofiary, jakiej Bóg zażądał od jego ojca Abrahama. Izaak zdawał sobie sprawę, że "coś było nie tak, jak powinno", bo nie było baranka, ale wierzył swemu ojcu, a jego "problem" został "wrzucony w serce ojca" . Słowo "ojciec" pojawia się także w przypowieści o synu marnotrawnym, kiedy ojciec wybiega naprzeciw powracającego syna. "Ojcze zgrzeszyłem przeciw tobie" - to właśnie jest kluczem wszelkiej modlitwy, poczucie, że jest się miłowanym przez ojca - podkreślił papież Franciszek:

- Mamy Ojca. Bardzo blisko!, który nas obejmuje... Wszystkie niepokoje, obawy, jakie mamy pozostawmy Ojcu: On wie, czego potrzebujemy. Ale pytamy, ojcze, czyj? Mój ojcze? Nie: Ojcze nasz! Ponieważ nie jestem, nikt z nas nie jest jedynym dzieckiem, a jeśli nie mogę być bratem, z trudem mogę być synem tego Ojca, bo jest On ojcem wszystkich. Oczywiście moim, ale także innych, moich braci. A jeśli nie żyję w pokoju z moimi braćmi, nie mogę powiedzieć, Jemu «Ojcze» - stwierdził.

 

Więcej »

Ojciec Święty dodał, że w ten sposób można wyjaśnić, dlaczego Jezus nauczywszy nas modlitwy "Ojcze nasz", podkreśla, że jeśli nie przebaczymy innym ludziom, to również Ojciec nie wybaczy nam naszych grzechów. Zauważył, że tak trudno przebaczyć, bo we wnętrzu nieustannie nosimy żal. Ciągle myślimy o rewanżu.

- O nie, nie można modlić się, mając w sercu wrogów, z braćmi i nieprzyjaciółmi w sercu. Nie można się modlić. Tak, to trudne, nie łatwe. Ktoś wyzna, nie mogę powiedzieć, «Ojcze, nie mogę powiedzieć Ojcze, nie wychodzi mi to». To prawda, ja to rozumiem. «Nie mogę powiedzieć nasz, bo ten mi zrobił to i tamo. Nie mogę!». «Ci ludzie muszą iść do piekła, nieprawdaż?, nie należą do grona moich ludzi!». To prawda, nie jest to łatwe. Ale Jezus obiecał nam Ducha Świętego: to On nas uczy od wewnątrz, z serca, jakby chciał powiedzieć: «Ojciec» i jak powiedzieć «nasz». Prośmy dziś Ducha Świętego, aby nas nauczył mówić «Ojcze» i abyśmy mogli powiedzieć «nasz», czyniąc pokój ze wszystkimi naszymi nieprzyjaciółmi- zachęcił papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: modlitwa niesie pokój
Komentarze (4)
L
lukasz
21 czerwca 2013, 12:37
ona: to powiedz Mu o tym
J
Janina
20 czerwca 2013, 22:36
A ja codziennie rozmawiam,modlę się do mojego, naszego Ojca. I...ufam Mu i wierzę!
P
PiotrPa
20 czerwca 2013, 22:23
"Ojcze Nasz .... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy ......." to podstawa pojednania. Bez tego wszystkie modlitwy trafiaja w próżnię, nie do Boga. Kazania w naszych kościołach są czesto oderwane od podstaw wiary. Papiez Franciszek powinien być cytowany co niedzielę w kosciołach.;)
O
ona
20 czerwca 2013, 19:03
nie potrafię - i nie chcę się uczyć - mówić Ojcze

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: modlitwa niesie pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.