Papież Franciszek napisał wstęp do przełomowej książki

Papież Franciszek napisał wstęp do przełomowej książki
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
2 lata temu
KAI / kk

"Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami" - to tytuł książki, do której krótki wstęp napisał papież Franciszek. Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

"Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień - jak powiedziałby Syrach - i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę" - pisze papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

W czasie prezentacji książki odczytano także przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kard. Jean-Louis Tauran odwołał się m.in. do stwierdzenia św. Jana Pawła II, którego nazwał "gigantem dialogu", że zaangażowanie Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny jest rzeczą nieodwracalną.

"Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy" - mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti.

"Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami islamskimi, które jeszcze niedawno były całkowicie przeciwne dialogowi. Taką nowością jest np. otwartość Arabii Saudyjskiej" - dodawał.

Biblijne proroctwo, które wypełnił Franciszek >>

"Oczywiście, nie wszystkie osoby są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak również są trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć. Czasami bycie zbyt dobrym nie popłaca, ale uczciwy i szczery dialog, prowadzony jak mówimy: w prawdzie i miłości, może przynieść dobre owoce" - kończył w trakcie konferencji prasowej autor.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Opracowanie: Karol Wilczyński
11,99 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek napisał wstęp do przełomowej książki
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek napisał wstęp do przełomowej książki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.