Papież Franciszek odwołał udział w koncercie

Zobacz galerię
Papież Franciszek odwołał udział w koncercie
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
PAP / mh

Z powodu pilnych zajęć, których natury nie wyjaśniono, papież Franciszek odwołał swój udział w sobotnim koncercie symfonicznym w Auli Pawła VI w Watykanie. Koncert orkiestry radia i telewizji RAI zorganizowano z okazji Roku Wiary.

Po raz pierwszy od swego wyboru papież Franciszek zrezygnował z udziału w uroczystości, w której miał uczestniczyć.

Tuż przed rozpoczęciem popołudniowego koncertu w watykańskiej auli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella ogłosił, że Franciszek nie przybędzie z powodu zobowiązań, których "nie można odłożyć". Wyjaśnił następnie, że program zajęć papieża na niedzielę nie ulegnie zmianie.

Abp Fisichella odczytał pozdrowienia od papieża dla zebranych w Auli, wśród których byli nuncjusze apostolscy z całego świata, przybyli do Watykanu na dwudniowy zjazd.

Wszystko wskazuje na to, że po tym zdarzeniu Watykan odstąpi od organizowania koncertów na cześć papieża, których wiele odbyło się w auli audiencji za pontyfikatu Benedykta XVI, wielkiego melomana.

Przed niemieckim papieżem występowały najlepsze orkiestry symfoniczne i chóry z całego świata pod batutą najsłynniejszych dyrygentów. Podobne koncerty organizowano też dla Jana Pawła II.

Prezes publicznego włoskiego radia i telewizji RAI Anna Maria Tarantola zdążyła jeszcze przed rozpoczęciem transmisji udzielić wywiadu swojej stacji, w którym powiedziała, że za chwilę spotka się z papieżem. Gdy czekano na jego wejście arcybiskup Rino Fisichella, którego Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji przygotowała tę muzyczną galę, ogłosił w Auli, że Franciszek nie mógł przyjść z powodu "obowiązków nie do przełożenia".

Watykan wyjaśnił jednocześnie, że to nie kłopoty zdrowotne były przyczyną nieobecności oczekiwanego papieża. Potwierdzeniem tych słów było to, że na widowni w auli siedział osobisty lekarz Franciszka oraz jego sekretarze.

Portal Vatican Insider poinformował, że całe sobotnie popołudnie Franciszek spędził w pokoju do pracy w swej rezydencji, czyli w Domu świętej Marty przyjmując kolejnych gości. Według tego portalu, papież prowadził między innymi rozmowy z niektórymi przybyłymi do Rzymu watykańskimi dyplomatami. Konsultacje te poprzedzają coraz bardziej oczekiwaną reformę Kurii Rzymskiej, przede wszystkim zmiany w Sekretariacie Stanu, które obecnie uważa się za najpilniejsze zadanie do zrealizowania.

Puste krzesło dla papieża w Auli Pawła VI stało się następnym wiele mówiącym symbolem zmian za Spiżową Bramą - twierdzą watykaniści.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek odwołał udział w koncercie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.