Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego

Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
1 rok temu
KAI / ml

Wśród tematów rozmowy z założycielem Wspólnoty Sant'Egidio znalazła się przede wszystkim kwestia ochrony osób starszych w naszych społeczeństwach.

Papież Franciszek przyjął dziś rano na audiencji Andreę Riccardiego.

Wśród tematów rozmowy z założycielem Wspólnoty Sant'Egidio znalazła się przede wszystkim kwestia ochrony osób starszych w naszych społeczeństwach, kontrastu pomiędzy „selektywną opieką zdrowotną” a nowym systemem, który stawia na opiekę domową, także z uwagi na ogromną i nieakceptowalną liczbę ofiar COVID-19 pośród osób starszych przebywających w domach opieki we Włoszech i w całej Europie.

Riccardi stał się w ostatnim czasie promotorem międzynarodowego apelu „Bez osób starszych nie ma przyszłości”, pod którym podpisały się już tysiące osób.

Poważny niepokój został także wyrażony w trakcie audiencji w odniesieniu do stref świata, w których wojna się nie zatrzymała, nawet w czasie pandemii. Podobnie jak w przypadku obozów uchodźców i ośrodków detencyjnych, w których migranci cierpią szczególnie mocno w tym czasie, pozbawieni konkretnego wsparcia, począwszy od żywności. Pilne wydaje się otwarcie i wdrożenie korytarzy humanitarnych, modelu przyjęcia i integracji, który Wspólnota Sant'Egidio uruchomiła w 2016 roku razem z Kościołami ewangelickimi, a następnie z Konferencją Episkopatu Włoch, i które są dziś uważane za najlepszą międzynarodową praktykę w zakresie ratowania i integracji migrantów.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.