Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego

Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
2 tygodnie temu
KAI / ml

Wśród tematów rozmowy z założycielem Wspólnoty Sant'Egidio znalazła się przede wszystkim kwestia ochrony osób starszych w naszych społeczeństwach.

Papież Franciszek przyjął dziś rano na audiencji Andreę Riccardiego.

Wśród tematów rozmowy z założycielem Wspólnoty Sant'Egidio znalazła się przede wszystkim kwestia ochrony osób starszych w naszych społeczeństwach, kontrastu pomiędzy „selektywną opieką zdrowotną” a nowym systemem, który stawia na opiekę domową, także z uwagi na ogromną i nieakceptowalną liczbę ofiar COVID-19 pośród osób starszych przebywających w domach opieki we Włoszech i w całej Europie.

Riccardi stał się w ostatnim czasie promotorem międzynarodowego apelu „Bez osób starszych nie ma przyszłości”, pod którym podpisały się już tysiące osób.

Poważny niepokój został także wyrażony w trakcie audiencji w odniesieniu do stref świata, w których wojna się nie zatrzymała, nawet w czasie pandemii. Podobnie jak w przypadku obozów uchodźców i ośrodków detencyjnych, w których migranci cierpią szczególnie mocno w tym czasie, pozbawieni konkretnego wsparcia, począwszy od żywności. Pilne wydaje się otwarcie i wdrożenie korytarzy humanitarnych, modelu przyjęcia i integracji, który Wspólnota Sant'Egidio uruchomiła w 2016 roku razem z Kościołami ewangelickimi, a następnie z Konferencją Episkopatu Włoch, i które są dziś uważane za najlepszą międzynarodową praktykę w zakresie ratowania i integracji migrantów.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął na audiencji Andreę Riccardiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.