Papież Franciszek: słuchajmy Chrystusa, poznawajmy Go i idźmy za Jezusem

Papież Franciszek: słuchajmy Chrystusa, poznawajmy Go i idźmy za Jezusem
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Do słuchania Chrystusa, poznawania Go coraz bardziej i pójścia za Nim drogą służby zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli. Papież nawiązał do czytanych dzisiaj słów Ewangelii: „Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną” (J 10,27).

Mówiąc o słuchaniu Franciszek podkreślił, że inicjatywa zawsze wychodzi od Pana Jezusa. Zauważył, że w dzisiejszym świecie „trudno słuchać siebie nawzajem! W rodzinie, w szkole, w pracy, a nawet w Kościele!”. Wskazał, że chrześcijanin jest dzieckiem słuchania, powołanym do życia ze Słowem Bożym w zasięgu ręki. „Kto słucha innych, słucha też Pana i odwrotnie. I doświadcza czegoś bardzo pięknego, a mianowicie, że sam Pan słucha: wysłuchuje nas, kiedy się do Niego modlimy, kiedy się Jemu powierzamy, kiedy Go przyzywamy”- stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że słuchanie Jezusa staje się drogą do odkrycia, że On nas zna i miłuje. „Wtedy nasza relacja z Nim nie będzie już bezosobowa, zimna czy udawana. Jezus pragnie serdecznej przyjaźni, zaufania, bliskości. Chce nam dać nowe i wspaniałe poznanie: abyśmy wiedzieli, że jesteśmy zawsze miłowani przez Niego, a zatem nigdy nie jesteśmy pozostawieni samymi sobie” – powiedział Franciszek, dodając, że jest to ważne zwłaszcza w cierpieniach, trudnościach, kryzysach.

Ojciec Święty zauważył, że owce, które słuchają i odkrywają, że są znane, idą za swoim pasterzem, to znaczy tam, gdzie On idzie, aby szukać tych, którzy się zgubili, interesują się tymi, którzy są daleko, biorą sobie do serca sytuację cierpiących, potrafią płakać z płaczącymi, wyciągać rękę do bliźniego, brać go na swoje ramiona. „Niech Najświętsza Dziewica pomaga nam słuchać Chrystusa, poznawać Go coraz bardziej i iść za Nim drogą służby” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Papież Franciszek w niedzielę 8 maja

Drodzy bracia i siostry,

Wczoraj w San Ramón (Peru) została beatyfikowana María Agostina Rivas López, znana jako Aguchita, zakonnica ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia Dobrego Pasterza, która zginęła z nienawiści do wiary w 1990 roku. Ta heroiczna misjonarka, choć wiedziała, że ryzykuje życiem, zawsze pozostawała blisko ubogich, a zwłaszcza kobiet tubylczych i wieśniaczek, dając świadectwo Ewangelii sprawiedliwości i pokoju. Niech jej przykład wzbudza we wszystkich pragnienie wiernego i odważnego służenia Chrystusowi. Brawa dla nowej błogosławionej.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Modlitw o Powołania pod hasłem „Powołani, do budowania rodziny ludzkiej”. Na wszystkich kontynentach wspólnoty chrześcijańskie modlą się do Pana o dar powołań do kapłaństwa, życia konsekrowanego, wyboru misyjnego i małżeństwa. Jest to dzień, w którym my wszyscy, jako ochrzczeni, czujemy się wezwani do pójścia za Jezusem, do powiedzenia Jemu „tak”, do naśladowania Go, aby odkryć radość z poświęcenia życia, ze służenia Ewangelii z radością i entuzjazmem. W tym kontekście chciałbym złożyć najlepsze życzenia nowym kapłanom diecezji rzymskiej, którzy zostali wyświęceni dziś rano w bazylice św. Jana na Lateranie.

O tej właśnie godzinie wielu wiernych gromadzi się wokół otoczonego czcią obrazu Maryi w sanktuarium w Pompejach, aby skierować do Niej błaganie, które wypływało z serca bł. Bartolo Longo. Klęcząc duchowo przed Najświętszą Dziewicą, powierzam Jej gorące pragnienie pokoju tak wielu narodów, które w różnych częściach świata cierpią z powodu bezsensownego nieszczęścia, jakim jest wojna. Najświętszej Dziewicy przedstawiam w szczególności cierpienia i łzy narodu ukraińskiego. Proszę, abyśmy w obliczu szaleństwa wojny nie ustawali w codziennej modlitwie różańcowej w intencji pokoju. Módlmy się też za przywódców narodów, aby nie utracili „nosa ludu”, który pragnie pokoju i wie, że broń nigdy go nie przyniesie.

Módlmy się także za ofiary eksplozji, która miała miejsce w dużym hotelu w stolicy Kuby, Hawanie. Niech Zmartwychwstały Chrystus prowadzi ich do domu Ojca, a ich rodzinom przyniesie ukojenie.

Pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów z Włoch i z wielu krajów. W szczególności pozdrawiam wiernych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, z Polski i z diecezji Nantes (Francja). Pozdrawiam Rodzinę Pasjonistyczną, która obchodzi jubileusz trzechsetlecia swego powstania; chorych na fibromyalgię, którzy - mam nadzieję - otrzymają niezbędną pomoc; a także wiernych z Neapolu, Pomigliano d'Arco, Reggio di Calabria i Foggii, przygotowujących się do bierzmowania z Zogno (Bergamo) oraz z San Ferdinando w Rzymie. Specjalne pozdrowienie kieruję do grupy uchodźców z Ukrainy i goszczących ich rodzin w Macchie koło Perugii. Pozdrawiam również przełożonych Wspólnoty św. Egidio w Ameryce Łacińskiej.

Dziś w wielu krajach obchodzimy Dzień Matki. Z czułością wspominamy nasze matki - brawa dla matek - także tych, których nie ma już z nami tutaj na ziemi, ale żyją w naszych sercach. Modlimy się za wszystkie matki, okazujmy im miłość i najlepsze życzenia

Życzę wszystkim udanej niedzieli! Proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do widzenia.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: słuchajmy Chrystusa, poznawajmy Go i idźmy za Jezusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.