Papież: niewolnictwo coraz bardziej utrwala się w świecie; jest obecne nawet w wielkich miastach

Papież: niewolnictwo coraz bardziej utrwala się w świecie; jest obecne nawet w wielkich miastach
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież przyjął na audiencji uczestników kapituły generalnej Zakonu Najświętszej Maryi Panny Miłosierdzia, nazywanego popularnie mercedarianami. Został on założony w XIII wieku dla wykupu niewolników i składa się z kapłanów i braci żyjących wg. reguły św. Augustyna.

Papież przypomniał, że dewizą zakonu jest zdanie z Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (2, 5). "Te słowa podkreślają znaczenie służby. Nie można być uczniem Jezusa bez służby i nie ma służby bez krzyża".

Papież zwrócił uwagę, że pierwszym zadaniem ucznia jest słuchanie Jezusa. Sytuację, w której żyjemy dzisiaj można porównać do tej przedstawionej w Ewangelii o uczcie weselnej w Kanie Galilejskiej: "nie mają już wina". Istnieje wiele obszarów w świecie, w Kościele, a także we wspólnotach zakonnych, które wskazują na brak nadziei, motywacji oraz rozwiązań. Maryja wzywa, aby pozwolić Jezusowi być tym, który przemawia do serca w nowy i oryginalny sposób. Słuchać Go zarówno wtedy, gdy przemawia przez innych ludzi jak i przez życiowe okoliczności. Dzbany służące do oczyszczeń, o których mówi Ewangelia, wzywają, aby powrócić do pierwszej miłości oraz do źródeł nadziei. Pan zawsze zaprasza, aby zaczynać od nowa, nie zniechęcać się i nie tracić ducha.

Nowe formy niewolnictwa

- Otwórzmy nasze serca, aby przyjąć niespodziankę, którą przynosi nam Jezus. Jan stwierdza w swojej Ewangelii, że prawda ta nie jest znana gospodarzowi sali bankietowej, zdumionemu, że w tym momencie wesela pojawia się dobre wino; może być ona znana tylko «tym, którzy usługiwali». Dlatego słuchajcie Maryi, nie bójcie się być zaskoczeni tym głosem, który wzywa was do napełnienia stągwi, do trudzenia się w konkretnej i prostej służbie, bezużytecznej w planach pana domu, ale fundamentalnej dla rozpoznania dzieła, które nie jest nasze, tylko Boże - podkreślił Papież. - A w tym wszystkim umieć «być», tak jak ona, z Chrystusem u stóp krzyża, w cierpiącym ciele ubogich i wziętych do niewoli, których On uczynił swoimi. I dzisiaj też są niewolnicy, jak zawsze, zmieniają geografię, właściwości, kolor, ale niewolnictwo jest rzeczywistością, która coraz bardziej się utrwala. Coraz więcej i więcej, i coraz bardziej różnorodnie. Dziś możemy chyba śmiało powiedzieć, że niewolników jest więcej niż w czasach, gdy powstawały instytucje państwa. I to z pewnością stanowi wyzwanie dla waszej odpowiedzi. Nowe formy niewolnictwa: ukryte i nieznane, których jest tak wiele. Nawet w wielkich miastach, takich jak Rzym, Londyn, Paryż, zdarzają się przypadki niewolnictwa. Szukajcie ich i pytajcie Pana, co należy zrobić? - powiedział Franciszek.

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież: niewolnictwo coraz bardziej utrwala się w świecie; jest obecne nawet w wielkich miastach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.