Papież Franciszek: takie organizacje zasługują "na wielki aplauz"

Papież Franciszek: takie organizacje zasługują "na wielki aplauz"
(fot. PAP / EPA / MAURIZIO BRAMBATTI)
PAP / caritas.pl / mp

Papież Franciszek zaapelował o przyjmowanie "z otwartymi ramionami" migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców. Apel wystosował podczas środowej audiencji generalnej witając przedstawicieli Caritas, innych organizacji katolickich i grupę migrantów.

Delegacja Caritas Internationalis przybyła na spotkanie z papieżem na placu Świętego Piotra w związku z inauguracją kampanii pomocy na rzecz migrantów pod hasłem: "Share the Journey" ("Dzielmy podróż z innymi").
Franciszek powiedział, że dobroczynne organizacje katolickie są "znakiem Kościoła, który stara się być otwarty, włączający, gościnny". Wszystkie te stowarzyszenia "zasługują na wielki aplauz" - mówił papież.
“Waszym codziennym zaangażowaniem przypominacie nam, że sam Chrystus prosi nas, by przyjmować naszych braci i siostry migrantów oraz uchodźców" - podkreślił papież. Następnie dodał: "Jak? Z otwartymi ramionami".
"Kiedy ramiona są otwarte, gotowe są na szczery, serdeczny, obejmujący uścisk, trochę taki, jak kolumnada na placu Świętego Piotra, symbolizująca Kościół- matkę, która obejmuje wszystkich" - oświadczył Franciszek.
Podkreślił, że nadzieja popycha migrantów do opuszczenia swej ziemi w poszukiwaniu "lepszego, bardziej godnego życia". Ale jest też - jak zauważył - "impuls w sercu" tych, którzy ich przyjmują. To "pragnienie spotkania, poznania, dialogu" - wyjaśnił papież.
“Nadzieja to impuls, by wspólnie dzielić podróż" - stwierdził Franciszek nawiązując do kampanii Caritas Internationalis. "Tę podróż odbywa się we dwoje; są ci, którzy przybywają do nas, i my, którzy wychodzimy naprzeciw ich sercu, by ich zrozumieć" - mówił papież.
Celem dwuletniej kampanii jest promowanie spotkań międzykulturowych, dających okazję katolikom na spotkanie z uchodźcami i imigrantami oraz wysłuchanie historii ich podróży.

"Zjawisko imigracji było obecne w historii zawsze, nasza kampania ma na celu pomoc katolikom w spojrzeniu na nie nowymi oczami i otwartymi umysłami" - przekonuje do udziału w akcji kard. Antonio Tagle, Przewodniczący Caritas Internationalis. Kampania ma pomóc w eliminacji strachu związanego z kontaktami z uchodźcami i imigrantami. Otwierając serca na uchodźców, otwieramy je na Chrystusa  - przypomina kard. Tagle.

Kampania będzie prowadzona do roku 2019. Katolickie organizacje oraz ponad 160 Caritas narodowych - w tym Caritas Polska - będą organizować krajowe i lokalne wydarzenia, aby zapewnić możliwość wysłuchania często dramatycznych historii uchodźców i imigrantów - dając tym samym przestrzeń do poznania się. Polskie hasło akcji brzmi: "Okażmy serce uchodźcom i migrantom w ich drodze".

Temat papieskiej katechezy brzmiał: "Wrogowie nadziei". Franciszek przywołał powiedzenie: "Gdzie życie wre, tam i nadzieja się tli". "Tymczasem jest wręcz odwrotnie: to nadzieja podtrzymuje życie, chroniąc je, strzegąc i rozwijając. Gdyby ludzie nie pielęgnowali nadziei, jeśli nie podtrzymywałaby ich ta cnota, nie zostawiliby żadnych śladów w dziejach świata" - ocenił.
Franciszek wskazywał, że nadzieja nie jest cnotą "ludzi sytych". "Poczucie, że otrzymało się już wszystko od życia, jest nieszczęściem" - ostrzegł. Najgorszym wrogiem nadziei jest zaś "pustka duszy" - dodał.
Zwracając się do Polaków papież wskazał, że "nadzieja chrześcijańska opiera się na zaufaniu Bożej wszechmocy i dobroci". "Kiedy doświadczamy trudności i cierpień, które zagrażają naszej nadziei, bezzwłocznie prośmy Pana, aby otworzył nasze oczy na dobro, obudził w nas na nowo pragnienie szczęścia i wolę zaangażowania na rzecz budowania lepszego świata dla nas i dla innych" - wezwał Franciszek.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: takie organizacje zasługują "na wielki aplauz"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.