Papież kanonizuje sześcioro błogosławionych

Papież kanonizuje sześcioro błogosławionych
(fot. EPA/CLAUDIO PERI )
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Decyzję w sprawie nowych kanonizacji podjął Papież, spotykając się przed południem z kardynałami. Zwyczajny konsystorz publiczny odbył się w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Franciszek zadekretował, że 23 listopada 2014 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, zaliczy w poczet świętych sześcioro błogosławionych.

Czterech z nich to Włosi: bp Jan Antoni Farina, franciszkanin o. Ludwik z Casorii, oblat zakonu minimitów Mikołaj z Longobardi i tercjarz franciszkański Amato Ronconi. Natomiast pozostałych dwoje to Hindusi obrządku syromalabarskiego: o. Cyriak Eliasz Chavara i s. Eufrazja od Najświętszego Serca Jezusa Eluvathingal.

Na dzisiejszym konsystorzu zadecydowano też o awansowaniu do rangi kardynałów prezbiterów sześciu purpuratów mających stopień kardynałów diakonów.

Wśród nich jest dotychczasowy kardynał protodiakon Jean Louis Tauran, a ponadto kardynałowie Julian Herranz, Javier Lozano Barragan, Attilio Nicora, Georges Cottier i Francesco Marchisano. W związku z tym nowym protodiakonem został 81-letni kardynał Renato Raffaele Martino, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież kanonizuje sześcioro błogosławionych
Komentarze (1)
M
M
13 czerwca 2014, 08:11
To bez sensu, że kard. Martino został protodiakonem. I tak nie będzie mógł ogłosić nazwiska nowego papieża - nie będzie miał wstępu w okolice Kaplicy Sykstyńskiej po elekcji, skoro nie jest elektorem.

Skomentuj artykuł

Papież kanonizuje sześcioro błogosławionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.