Papież: Msza nie może być rutyną

Papież: Msza nie może być rutyną
(fot. Grzegorz Gałązka / galzaka.deon.pl)
KAI / pz

Papież Franciszek zaapelował do niemieckich katolików, aby dawali żywe świadectwo wiary. - Trzeba je głosić również ludziom poszukującym ukierunkowania - napisał papież Franciszek w swoim pierwszym, oficjalnym orędziu do katolików Niemiec z okazji trwającego w Kolonii Krajowego Kongresu Eucharystycznego pod hasłem "Panie, do kogóż pójdziemy".

Pięciodniowy Kongres kończy się dziś Mszą św. której przewodniczy specjalny wysłannik papieski, kard. Paul Josef Cordes.

"Nasze świadectwo wznieci ogień w ludziach poszukujących podobnie, jak wzniecił ogień w nas" - podkreślił papież. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że choć Jezus żył dwa tysiące lat temu, spotkanie z Nim jest możliwe również dzisiaj, "jeśli słuchamy Jego słów i w wyjątkowy sposób jesteśmy blisko Niego w Eucharystii". - Trzeba pamiętać, żeby Msza święta nie była sprowadzana do zwykłej rutyny, lecz abyśmy mogli czerpać coraz więcej z jej głębi - przypomniał papież Franciszek.

"Spotykać Chrystusa, zaufać Chrystusowi, głosić Chrystusa - oto główne punkty naszej wiary, której zwieńczeniem jest Eucharystia, napisał papież w przesłaniu do uczestników Kongresu Eucharystycznego, który powinien wnieść nową radość i pewność, że "Pan żyje w Kościele i go kocha". Papieski list, zapewniający niemieckich katolików o głębokiej z nimi łączności duchowej, został owacyjnie przyjęty przez uczestników Kongresu w Kolonii.

DEON.PL POLECA

Krajowy Kongres Eucharystyczny rozpoczął się 5 czerwca w Kolonii. Swój udział w nim zgłosiło 40 tys. osób, w tym 8 tys. stałych uczestników. W wydarzenie zaangażowało się 700 wolontariuszy.

Program Kongresu zawiera 800 różnorodnych wydarzeń liturgicznych, publicystycznych, socjalnych i artystycznych, w większości w centrum Kolonii. W 35 kościołach głoszonych było ogółem 80 katechez. Specjalna droga pielgrzymkowa, obejmująca siedem stacji, poświęcona była kwestiom wiary i Krzyża.

W Mszy św., otwierającej pięciodniowe "święto wiary", uczestniczyło 44 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, również z Polski. Wśród uczestników kongresu zarejestrowanych było 640 księży oraz 450 zakonnic. Piątkowy "dzień ucznia" zgromadził sześć tysięcy dziewcząt i chłopców z niemieckich szkół. Wydarzenia Kongresu Eucharystycznego relacjonuje 300 dziennikarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Msza nie może być rutyną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.