Papież: nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga

Papież: nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: WAM / kw

Są takie chwile w życiu, które zapraszają nas, żeby się zatrzymać, spojrzeć w stronę horyzontu i wybrać się na spacer. Są chwile, kiedy musimy się oderwać, zaczerpnąć świeżego powietrza i wyjść na spacer.

To pomaga nam uwolnić się ze szponów bólu i zostawić za sobą brutalne ciosy zadane nam przez los. Takim ciosem może być małżeństwo, pisze Franciszek, wspominając historię Ann opowiedzianej w książce papieża "Dzielenie się mądrością czasu".

Małżeństwo Ann rozpadło się po czterdziestu trzech latach.

- Życie czasami daje nam w kość. Na nieudane małżeństwo możemy zareagować zgorzknieniem. Muszę jednak powiedzieć, że nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga - podkreślił Ojciec święty. - Klęska nie jest ostatnim słowem. Klęska ma zawsze drzwi, które się otwierają; biada temu, kto zamienia je w ścianę. Wtedy się nigdy nie wydostanie. Znalezienie tych drzwi bywa trudne! A jednak są to jedyne drzwi otwierające przed nami przyszłość i dające nam szersze perspektywy - dodał Franciszek.

DEON.PL POLECA

Papież przestrzegł również przed zgorzknieniem, które więzi nasze życie w pułapce.

- Jest takie dobre argentyńskie tango pod tytułem Rencor, co się właśnie tłumaczy jako "uraza" i które opisuje "potworną nienawiść płynącą mi w żyłach", która czyni "życie gorzkim jak potępienie" - wspomina jedną z piosenek z młodości papież.

- "Zło, które mi wyrządzono - mówi dalej piosenka - to ciągle otwarta rana, która wypełnia mnie gniewem i zgorzknieniem". Być może jednak w ostatecznym rozrachunku uraza to jeszcze jedno imię miłości. Musisz wkopać się w te głębię. Porażki to dla nas komunikaty. Mówią nam coś na temat naszej słabości, nędzy człowieka, na temat naszego egoizmu, naszych sprzeczności - podkreślił Franciszek.

- Te komunikaty stawiają nas przed wyborem: wybierzesz życie albo śmierć. Uwielbienie i prośby zanoszone do Boga chronią serce przed urazą i egoizmem. Ann rozpoczęła wędrówkę, by odnaleźć Pana i teraz pomaga innym w ich duchowej podróży. Celem walki duchowej jest wybrać życie. W tej walce kryje się wielka mądrość - napisał papież.

Całą historię Ann i inne komentarze Franciszka do prawdziwych, życiowych sytuacji, przeczytasz w "Dzieleniu się mądrością czasu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież: nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.