Papież o rozwiedzionych w nowych związkach

Papież o rozwiedzionych w nowych związkach
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
KAI / PAP / vatican.va / ak / kw

Rozwodnicy, którzy zawarli nowe związki małżeńskie, "wciąż stanowią część Kościoła" i nie mogą być traktowani jakby byli ekskomunikowani - oświadczył podczas audiencji generalnej papież Franciszek.

Papież powiedział, że chociaż te związki są sprzeczne z sakramentem małżeństwa, to "Kościół, jak Matka, szuka dobra i zbawienia wszystkich swoich dzieci". Dodał przy tym, że sytuacja rozpadu małżeństwa szczególnie rani dzieci, które bardzo często nie są wychowywane w duchu chrześcijańskim. "Tym bardziej widzimy pilną potrzebę autentycznego przyjmowania do naszych wspólnot rodzin znajdujących się w takiej sytuacji" - skomentował papież.

>>> Zobacz pełny tekst papieskiej katechezy

Mówiąc o osobach żyjących po rozwodzie w ponownych związkach, papież wskazał, iż "ważne, aby odczuwały one, że Kościół jest matką troszczącą się o wszystkich, zawsze gotową do słuchania i spotkania". Podkreślił, że osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach nie są ekskomunikowane i nie powinny być traktowane jako takie: zawsze są one częścią Kościoła. Przypomniał też słowa Benedykta XVI, który apelował o uważne rozeznanie i mądrą opiekę duszpasterską, wiedząc, że nie nie mamy "prostych odpowiedzi".

Franciszek, za swymi poprzednikami zachęcił wspólnoty do okazywania gotowości do przyjęcia takich rodzin i dodawania im otuchy. "Jak możemy zalecać tym rodzicom, aby czynili wszystko dla wychowania swoich dzieci po chrześcijańsku, poprzez przykład własnej chrześcijańskiej wiary, jeśli sami będziemy trzymać ich z dala od życia wspólnoty, tak jakby byli ekskomunikowani?" - dodał papież.

DEON.PL POLECA

Papież zaznaczył, że Kościół jest zawsze otwartym domem Ojca, gdzie jest miejsce dla każdego z jego życiowymi trudnościami. Podobnie wszyscy chrześcijanie są powołani do naśladowania Dobrego Pasterza. Franciszek podziękował również tym duszpasterzom, którzy z troską pracowali, by rozwodnicy i ich rodziny były częścią Kościoła.

"Zwłaszcza rodziny chrześcijańskie mogą współpracować z Nim troszcząc się o rodziny zranione, towarzysząc im w życiu wiary wspólnoty. Niech każdy wypełnia swoją rolę podejmując postawę Dobrego Pasterza, który zna każdą ze swych owiec i żadnej nie wyklucza ze swej nieskończonej miłości!" - zakończył swoją katechezę papież Franciszek.


Redakcja DEON.pl poleca:

Papież o rozwiedzionych w nowych związkach - zdjęcie w treści artykułu

ALFABET FRANCISZKA

oprac. Piotr Żyłka

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie pozwalają nikomu pozostać obojętnym.

Książka, którą trzymasz w ręce, to zbiór wypowiedzi Franciszka z pierwszych miesięcy jego Pontyfikatu. Od dnia wyboru do Światowych Dni Młodzieży w Rio. Od A do Ż. Od "Abrama" do "Żywych kamieni".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o rozwiedzionych w nowych związkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.